Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Na czym polega i czym pomaga prowadzenie dziennika fitness?

Na czym polega i czym pomaga prowadzenie dziennika fitness?
Rozpoczęcie ćwiczeń to podjęcie się bardzo ważnej inwestycji w siebie. Zaczynasz podążać w stronę lepszego zdrowia, sprawności i lepszej kondycji. Co więcej, korzyści są widoczne od samego początku. Już od pierwszych dni możesz zarejestrować lepsze samopoczucie, a w dłuższej perspektywie zmniejszasz ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, np. cukrzycy, chorób serca i niektórych nowotworów.

Kondycja, zdrowie, a przede wszystkim sylwetka!

Nie zapominajmy wspomnieć także o naszej sylwetce. To właściwie ona jest najczęstszym powodem, dla którego zaczynamy ćwiczyć. Chcemy po prostu lepiej wyglądać. Czy to zrzucić kilka kilogramów, czy zbudować więcej tkanki mięśniowej — to wszystko cele, do których dążymy.

Czy już prowadzisz dziennik fitness?

Wiele osób zapomina, że prowadzenie dziennika fitness, to wspaniałe wsparcie. Zamiast tego usiłują sobie przypomnieć plan treningowy, jaki ciężar użyli w zeszłym tygodniu i jak się czuli po każdej sesji treningowej. Skąd wiedzieć, czy robisz postępy, jeśli nie śledzisz swoich treningów, diety i nawyków związanych ze stylem życia, które wpływają na Twoje cele fitness?

Zapisanie wszystkiego, czyli swoich celów, liczby wykonywanych serii, powtórzeń, tego, co jesz, ile śpisz i jak się czujesz po każdym treningu, jest nieocenione, niezależnie od tego, czy starasz się schudnąć, czy budować mięśnie.

Nie możesz wiedzieć, dokąd zmierzasz, jeśli nie wiesz, gdzie byłeś. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego warto prowadzić dziennik fitness.

Dlaczego warto prowadzić dziennik treningowy?

Dziennik pomoże Ci dostosować treningi i styl życia do celów fitness

Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia, trudno jest śledzić wszystkie szczegóły, które mają znaczenie na Twojej drodze do lepszego zdrowia i kondycji. Dziennik przypomni Ci, co robiłeś, gdzie byłeś i jakie poprawki musisz wprowadzić, aby osiągnąć swoje cele fitness.

Dziennik fitness jest jak cichy trener, który pomoże Ci określić, co działa, a co nie, i co musisz zmienić. Na przykład, możesz zauważyć, że ostatnio po ćwiczeniach czujesz się zmęczony. Następnie możesz przyjrzeć się bliżej swojemu odżywianiu, nawodnieniu lub ilości snu i wprowadzić zmiany. Jeśli tego nie prześledzisz, nie zauważysz wzorców, które pomogą Ci zidentyfikować słabości w Twoim stylu życia i które ograniczają postępy.

Dziennik pomoże Ci śledzić drogę do osiągnięcia swoich celów

Dziennik fitness to Twój zaufany towarzysz, który pomaga w ustalaniu celów i monitorowaniu skutecznych strategii. Pomaga Ci pozostać na dobrych torach, dzięki czemu nie oddalasz się od swoich celów, ale wręcz przeciwnie — cały czas zmierzasz w ich kierunku. Bez tego łatwo stracić perspektywę lub po prostu się zniechęcić, kiedy nie ma żadnych efektów.

Na przykład, jeśli zauważysz, że Twoja siła mimo treningów nie wzrasta, wówczas możesz przejrzeć swoje wpisy i upewnić się, że stosujesz stopniowe przeciążanie mięśni (progresja), co jest koniecznością, jeśli chcesz stać się silniejszy lub zbudować mięśnie.

Ponadto możesz zmienić wykonywane ćwiczenia, aby pracować nad mięśniami w inny sposób, na przykład dodać inny wariant danego ćwiczenia, zmienić sprzęt albo ilość powtórzeń w serii. Zapisując wszystkie te modyfikacje, będziesz w stanie cały czas rejestrować, czy dane rozwiązanie działa, czy nie. Z pewnością wiele się o sobie nauczysz.

Prowadzenie dziennika pozwoli Ci kontrolować postępy

Dlaczego warto prowadzić dziennik treningowy?Dziennik fitness to zapis Twoich postępów, wyzwań i sukcesów. Kiedy go przeglądasz i widzisz, że aktualnie podnosisz więcej ciężarów niż miesiąc temu, wówczas rozumiesz, że Twój plan ma sens, że idziesz dobrą drogą.

Jak myślisz? Co się dzieje z Twoją motywacją? Tak, jest coraz większa. To proste — widzisz postępy, które motywują do dalszej pracy. Jak inaczej je dostrzeżesz, jeśli nie z pomocą dziennika?

Dzięki dziennikowi zaobserwujesz jakie nawyki związane ze stylem życia działają na Ciebie najlepiej

Jak już na pewno zauważyłeś, dziennik fitness to coś więcej niż dziennik treningowy. Zapisujesz w nim znacznie więcej niż tylko swój plan. Tak jak wspomniałam wcześniej, uwzględniasz tutaj także sposób odżywiania, nawyki związane ze snem i tak naprawdę wszystko, co chcesz i co uważasz za istotne w Twoim fitnessowym życiu.

Oczywiście nie każdemu będzie odpowiadało notowanie każdej najmniejszej czynności i to też jest w porządku. Natomiast nie da się ukryć, że dzięki takim notatkom będziesz wiedzieć co na Ciebie działa, a co nie.

Łatwo jest dać się wciągnąć w myśl, że istnieje doskonały trening, dieta i rutyna, które pomogą Ci stać się szczuplejszym, silniejszym i zdrowszym. Niestety jest to błąd, zwykle powtarzany przez kogoś, kto próbuje Ci coś sprzedać. Każdy reaguje inaczej, nawet na tę samą dietę i program ćwiczeń. Dziennik fitness pomoże Ci odkryć, jakie ćwiczenia i podejście dietetyczne są dla Ciebie odpowiednie.

Podsumowanie

Podsumowując, dziennik fitness to Twój sprzymierzeniec. Prowadzenie go może być czasochłonne, ale czasami warto się trochę wysilić, żeby zobaczyć, jak reaguje Twój organizm na to, co mu dajesz. Znacznie łatwiej będzie Ci prześledzić to, co do tej pory robiłeś i jaki był tego efekt. Jeśli efektów brak, wówczas możesz się cofnąć do swoich notatek i poszukać problemu. Możesz wprowadzić drobną zmianę i sprawdzić, czy coś to dało. A jeśli nie, to odnotować, że nie tędy droga i że nie warto do tej modyfikacji wracać.

Źródła: Health benefits of physical activity: the evidence - PubMed (nih.gov) https://columbiaassociation.org/gyms-fitness/the-benefits-of-keeping-a-fitness-journal/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.