IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rozciąganie statyczne w ramach rozgrzewki nie zmniejsza ryzyka kontuzji

Rozciąganie statyczne w ramach rozgrzewki nie zmniejsza ryzyka kontuzji
Na skróty:
  1. Spis treści
  2. Wyniki
Rozciąganie statyczne nie jest dobrym elementem rozgrzewki, jednak nadal wiele osób praktykuje to rozwiązanie. Naukowcy dokonali systematycznego przeglądu literatury w celu oceny skuteczności rozciągania statycznego jako części rozgrzewki w zapobieganiu urazom związanym z wysiłkiem fizycznym.

Przegląd literatury 

Wspomagane komputerowo wyszukiwanie w literaturze artykułów po 1990 r. i przed styczniem 2008 r. związanych z rozciąganiem statycznym i zapobieganiem urazom przy użyciu baz danych MEDLINE, SPORT Discus, PubMed i ScienceDirect. Wszystkie odpowiednie randomizowane badania kliniczne (RCT) i kontrolowane badania kliniczne (CCT) spełniające kryteria zostały ocenione na podstawie oceny metodologicznej. Ogółem kryteria spełniało 7 badań.

Wyniki

  • W 4 randomizowanych badaniach klinicznych, stwierdzono, że rozciąganie statyczne było nieskuteczne w zmniejszaniu częstości urazów związanych z wysiłkiem fizycznym,
  • tylko w jednym z trzech kontrolowanych badań klinicznych stwierdzono, że rozciąganie statyczne zmniejszyło częstość występowania urazów związanych z wysiłkiem fizycznym
  • w trzech z siedmiu badań odnotowano zmniejszenie urazów mięśniowo-ścięgnistych i więzadeł, jednak ogólne ryzyko wszystkich urazów wcale nie było istotnie niższe.

Podsumowanie 

Istnieją umiarkowane dowody na to, iż stosowanie rozciągania statycznego ma wpływ na zmniejszenie ogólnej częstości urazów. Odnotowano jednak dowody na to, że rozciąganie statyczne może redukować urazy mięśniowo-ścięgniste. Jednak lepiej by było częścią schładzania, a nie rozgrzewki. W ramach rozgrzewki można zawszeć elementy rozciągania dynamicznego.

Źródła: Katie Small i in. A Systematic Review into the Efficacy of Static Stretching as Part of a Warm-Up for the Prevention of Exercise-Related Injury https://www.tandfonline

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.