Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Co daje przytulanie?

Co daje przytulanie?
Z pewnością zgodzisz się, że przytulanie jest przyjemne. Przytulanie wzbudza w nas poczucie bezpieczeństwa, przyjemności i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i… zdrowsi!

Dystansowanie społeczne sprawiło, że wielu z nas częściej odczuwa samotność. Brak bliskości z innymi źle wpływa na nasze samopoczucie i może powodować problemy natury emocjonalnej. Ograniczone zaufanie, zwiększony gniew oraz agresja mogą być powodowane poprzez ograniczony kontakt z innymi ludźmi. Dlatego potrzebujemy się przytulać! 

Przytulanie i hormony

Badania potwierdzają liczne korzyści płynące z przytulania, które wykraczają poza poczucie bezpieczeństwa i przyjemności. Podczas przytulania nasze ciało uwalnia tzw. hormony szczęścia, które pozwalają nam doświadczyć uczucia szczęścia, spokoju i relaksu oraz sprawiają, że jesteśmy zdrowsi.

Przytulanie stymuluje hormon grasicy, który reguluje i równoważy produkcję białych krwinek i promuje zdrowie organizmu. Przytulanie poprawia krążenie krwi i pomaga zrównoważyć układ nerwowy. Oksytocyna uwalniana podczas przytulania działa w naszym mózgu jako neuroprzekaźnik, a wydzielana podczas przytulania oksytocyna powoduje obniżenie ciśnienia krwi i hormonu stresu- noradrenaliny.

Im więcej, tym lepiej

Naukowcy odkryli, że przytulanie zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza lęki oraz tworzy silniejszą więź w relacjach. Przytulanie jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego, fizycznego i emocjonalnego, dlatego powinniśmy przytulać się każdego dnia! Im więcej przytulania, tym lepiej! 

Ciekawostki

Badania dowiodły, że dzieci, a także niemowlęta naczelnych, które dorastają bez afektywnego dotyku, mają poważne problemy rozwojowe i nie są w stanie nawiązać kontaktów społecznych.

Seria badań przeprowadzonych przez holenderskich naukowców wykazała, że ​​przytulanie może złagodzić uczucie egzystencjalnego strachu i usunąć zwątpienie w siebie.

Źródła: https://www.healthline.com/health/hugging-benefits https://www.psychologytoday.com/us/basics/oxytocin

W artykule mówimy o: Wellbeing