Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co daje przytulanie?

Co daje przytulanie?
Z pewnością zgodzisz się, że przytulanie jest przyjemne. Przytulanie wzbudza w nas poczucie bezpieczeństwa, przyjemności i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i… zdrowsi!

Dystansowanie społeczne sprawiło, że wielu z nas częściej odczuwa samotność. Brak bliskości z innymi źle wpływa na nasze samopoczucie i może powodować problemy natury emocjonalnej. Ograniczone zaufanie, zwiększony gniew oraz agresja mogą być powodowane poprzez ograniczony kontakt z innymi ludźmi. Dlatego potrzebujemy się przytulać! 

Przytulanie i hormony

Badania potwierdzają liczne korzyści płynące z przytulania, które wykraczają poza poczucie bezpieczeństwa i przyjemności. Podczas przytulania nasze ciało uwalnia tzw. hormony szczęścia, które pozwalają nam doświadczyć uczucia szczęścia, spokoju i relaksu oraz sprawiają, że jesteśmy zdrowsi.

Przytulanie stymuluje hormon grasicy, który reguluje i równoważy produkcję białych krwinek i promuje zdrowie organizmu. Przytulanie poprawia krążenie krwi i pomaga zrównoważyć układ nerwowy. Oksytocyna uwalniana podczas przytulania działa w naszym mózgu jako neuroprzekaźnik, a wydzielana podczas przytulania oksytocyna powoduje obniżenie ciśnienia krwi i hormonu stresu- noradrenaliny.

Im więcej, tym lepiej

Naukowcy odkryli, że przytulanie zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza lęki oraz tworzy silniejszą więź w relacjach. Przytulanie jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego, fizycznego i emocjonalnego, dlatego powinniśmy przytulać się każdego dnia! Im więcej przytulania, tym lepiej! 

Ciekawostki

Badania dowiodły, że dzieci, a także niemowlęta naczelnych, które dorastają bez afektywnego dotyku, mają poważne problemy rozwojowe i nie są w stanie nawiązać kontaktów społecznych.

Seria badań przeprowadzonych przez holenderskich naukowców wykazała, że ​​przytulanie może złagodzić uczucie egzystencjalnego strachu i usunąć zwątpienie w siebie.

Źródła: https://www.healthline.com/health/hugging-benefits https://www.psychologytoday.com/us/basics/oxytocin

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.