Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wolne rodniki zmniejszają łaknienie

Wolne rodniki zazwyczaj bywają przedstawiane w niekorzystnym świetle. Wiele mówi się i pisze o tym, że uszkadzają błony komórkowe, przyspieszają starzenie, przyczyniają się do rozwoju wielu groźnych chorób. Okazuje się jednak, że takie postrzeganie tych indywiduów chemicznych jest niesprawiedliwe. Wolne rodniki, pełnią też bowiem pożądane przez nas funkcje i posiadają szereg ciekawych właściwości. Niedawno przeprowadzone badania sugerują, iż wolne rodniki mogą zmniejszać łaknienie.

Czym są wolne rodniki?

We wszystkich komórkach organizmów tlenowych, w toku rozmaitych reakcji enzymatycznych, powstają atomy, cząsteczki i jony zawierające niesparowane elektrony, których obecność sprawia, że stają się bardzo reaktywne. Te charakterystyczne indywidua chemiczne nazywa się wolnymi rodnikami. Wiele mówi się o tym, że wolne rodniki nam szkodzą, doprowadzając do zmian degeneracyjnych w ludzkim organizmie. Jest w tym sporo prawdy, ale ta prawda ma charakter warunkowy i dotyczy specyficznych sytuacji. Warto wiedzieć, że wolne rodniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, pełniąc bardzo ważną rolę w procesach regulacyjnych. To właśnie dzięki zdolności do ich wytwarzania, organizm jest sobie w stanie poradzić z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Co więcej – wolne rodniki biorą też udział w regeneracji powysiłkowej, a usilne tłumienie ich aktywności zmniejsza korzyści wynikające z treningu. To jednak nie wszystkie zaskakujące informacje dotyczące tych indywiduów chemicznych.

Wolne rodniki a kontrola łaknienia

Już przeprowadzone na myszach w 2011 roku badania wykazały, iż podwyższony poziom wolnych rodników w obrębie podwzgórza, hamuje łaknienie u otyłych myszy. Obserwacja okazała się na tyle ciekawa, że badacze postanowili odkryć i opisać mechanizmy leżące u jej podstaw. Po zgłębieniu tematu, okazało się, że wolne rodniki aktywują neurony szlaku melanokortynowego odpowiadające za uczucie sytości. Co szczególnie interesujące, u otyłych myszy dochodzi często do zaburzenia wydzielania wolnych rodników w obrębie komórek podwzgórza, co związane jest z nadaktywności organelli komórkowych zwanych peroksysomami. Stan ten, prowadzi do zaburzenia kontroli łaknienia i nieodczuwania w porę stanu sytości przez gryzonie. Skutkiem tych zaburzeń jest konsekwentne przejadanie się i stopniowy przyrost masy ciała. Aktualnie trwają badania dotyczące tego zagadnienia. Naukowcy chcą znaleźć sposób na zwiększenie poziomu wolnych rodników w obrębie mózgu odpowiadającym za kontrolę łaknienia, przy czym chcą to zrobić w taki sposób by wzmożona aktywność tych indywiduów chemicznych nie doprowadzała do uszkodzeń neuronów.

Wnioski

Wolne rodniki nie są takie złe jak się powszechnie sądzi i pełnią też pożądaną rolę w kontroli pracy naszego organizmu. Przytoczone w niniejszym artykule dane, sugerują też, że nie ma powodów by za wszelką cenę ograniczać produkcję wolnych rodników, suplementując się bardzo dużymi dawkami przeciwutleniaczy.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.