Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zmęczenie – stan, którego nie należy ignorować

Poczucie zmęczenia, braku sił i chęci do wykonywania jakichkolwiek czynności znane jest każdemu. Jeżeli bez problemu potrafmy wskazać jego przyczynę, np.: niewyspanie, intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny czy też wyjątkowo ciężka lub nużąca praca, o nie ma problemu do zmartwień, gdyż doskonałym rozwiązaniem będzie odpoczynek i relaks. Być może – poza wymienionymi ewentualnościami – cierpimy na niedobry witamin, minerałów, czyli wina leży w sposobie odżywiania – na co oczywiście mamy wpływ i możemy bez większego problemu zmodyfikować Gorszą i trudniejszą do rozwiązania jest sytuacja, gdy ciężko nam sprecyzować, w czym może tkwić przyczyna.

Stan permanentnego zmęczenia może być wynikiem szeregu różnych – niejednokrotnie ściśle ze sobą połączonych czynników (np. niewyspanie, stres w pracy oraz jedzenie w biegu tego, co się akurat „nawinie” pod rękę) oraz spowodowane być może stanami chorobowymi. Poniżej wypisane i pokrótce scharakteryzowane zostały najczęściej występujące przyczyny prowadzące do stałego, długotrwałe utrzymującego się poczucia zmęczenia.

Stan zmęczenia – objawy

Organizm, chcąc nas uchronić przed nadmiernym wysiłkiem, wysyła sygnał „stop!”, informując w ten sposób, że najwyższa pora na zaprzestanie aktywności i czas na odpoczynek i zebranie nowych sił do działania. Zaobserwowanie tego mechanizmu jest niezmiernie proste. Gdy jesteśmy niewyspani, to – nawet, gdy dość długo w sztuczny sposób pobudzamy ciało do pracy – przychodzi moment, że zaczynamy zasypiać praktycznie na stojąco. Dodatkowo odnotowujemy problemy z koncentracją, wyziębienie organizmu, brak energii, zwiększona wrażliwość na bodźce (światło, ból), ogólną nadwrażliwość. Jeżeli nie pozwolimy ciału na regenerację, to wyżej wymienione dolegliwości będą się nasilały, a zmęczenie krótkotrwałe przybierze charakter chronicznego.

Badania kontrolne i wizyta u lekarza – kiedy?

W przypadku, gdy ani wysypianie się, ani ograniczenie pracy, orzeźwiający prysznic czy też regularna aktywność fizyczna (niezbyt wycieńczająca) nijak nie zmniejszają poczucia zmęczenia, należy udać się do lekarza, który z pewnością zleci – jako jedno z pierwszych i podstawowych badań – morfologię. Jeżeli istnieje możliwość, to dobrze byłoby spisać swoją dietę z kilku dni (czyli wszystko to, co konsumujemy) i skonsultować swoje nawyki żywieniowe z kompetentnym dietetykiem. Bardzo często okazuje się, że wielu osobom tylko wydaje się, że ich odżywianie jest zdrowe i zbilansowane, a w rzeczywistości cierpią na niedobry wielu witamin i składników mineralnych.

Istotne znaczenie może mieć również fakt, czy stan zmęczenia nie jest spowodowany problemami natury psychicznej – stres, kłopoty, nadwrażliwość, nerwowość, stany lękowe i depresja – są przyczyną nie tylko pogorszenia ogólnego stanu organizmu, lecz także wpływają na zaburzenia snu, a te z kolei, jak łatwo się domyślić, przekłada się na jakość snu i poziom wypoczęcia o poranku. W takiej sytuacji, gdy samodzielne poradzenie sobie ze stresem jest niemożliwe, a z dnia na dzień czujesz się coraz bardziej apatyczny, korzystne byłoby zwrócenie się o pomoc do psychologa.

Stany chorobowe a uczucie zmęczenia

Zmęczenie może być wynikiem takich dolegliwości i stanów chorobowych jak:

  • Anemia (niedokrwistość) – jej najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza i it. B12. Zadbaj o to, by Twoja dieta była bogata w produkty takie jak czerwone mięso, jaja, ziarna roślin strączkowych, warzywa.

  • Choroby zakaźne, np. grypa, zapalenie płuc, AIDS – część z chorób zakaźnych jest ciężka w zdiagnozowaniu, jej objawy potrafią rozwijać się nawet prze kilka miesięcy, dlatego warto nalegać (jeżeli lekarz bagatelizuje problem) na dokładne badania.

  • Choroby metaboliczne, np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca

  • Nowotwory – w tym przypadku dodatkowo poczucie zmęczenia może potęgować leczenie poprzez chemioterapię

  • Choroby psychiczne, np. depresja

  • Bezdech senny – próby złapania powietrza wybudzają, sprawiają, że sen jest bardziej płytki, przerywany, uniemożliwiający organizmowi odpowiedniej regeneracji. Dodatkowo osoby cierpiące na tę dolegliwość często skarżą się na bóle i zawroty głowy zarówno podczas wstawania, jak i w ciągu dnia. Bezdech może być zintensyfikowany poprzez m.in. spożywanie alkoholu oraz otyłość.

Podsumowując…

Aby uniknąć doprowadzenia do stanu przemęczenia należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość snu. Siedzący styl życia, konsumpcja napojów wysokoprocentowych oraz innych używek, stresująca praca, przejadanie się na noc, otyłość, fatalna dieta, stan znudzenia i marazmu, brak świeżego powietrza/wentylacji z całą pewnością również przyczyniają się do utrzymania i pogłębienia tego stanu. Zmęczenie może być także sygnałem - dla pań - by wykonać test ciążowy. Przyszłe mamy bardzo często narzekają na słabe samopoczucie i niewyspanie.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.