Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wybrać trenera personalnego?

Tak jak w przypadku każdej nowej znajomości i tu liczy się pierwsze wrażenie i zwykle na tej podstawie padają pierwsze oceny oraz wstępne decyzje o podjęciu współpracy. Oczywiście nie wygląd trenera jest najważniejszy, jednak skoro jest on w stanie zadbać o własną sylwetkę to są większe szanse, że poradzi sobie z naszą. Zwykle mówi się, że szewc bez butów chodzi, ale w tym przypadku jest to niedopuszczalne. Trener poza schludnością, miłą aparycją, powinien prezentować sportową postawę mówiącą o tym, że wie co robi. Nie znaczy to, że każdy trener musi mieć ciało zawodnika sylwetkowego, ale już po samej postawie i sposobie poruszania łatwo rozpoznać sportowca.

Wywiad z przyszłym podopiecznym

Jak wygląda pierwsze spotkanie z trenerem? Zazwyczaj jest to rozmowa. Dając komuś pod opiekę swoje ciało chcemy mieć pewność, że będzie wiedział nie tylko jaki cel chcemy uzyskać, ale przede wszystkim jaki jest nasz obecny stan zdrowia i sprawność. Dobrze przeprowadzony wywiad dotyczyć będzie przebytych urazów, oceny postawy, aspektów zdrowotnych, nawyków żywieniowych – trener musi wiedzieć czy jego podopieczny ma cukrzycę, problemy hormonalne czy ograniczenia ruchowe. Dopiero w drugiej kolejności liczy się cel i możliwości jego realizacji.

Już podczas takiej rozmowy jesteśmy w stanie wyczuć czy trener zrobi wszystko by pozyskać jakiegokolwiek klienta, obiecując gruszki na wierzbie typu „ze mną na pewno schudniesz 10kg w miesiąc” czy podejdzie racjonalnie do sprawy, edukując przy okazji swojego klienta, argumentując co da się zrobić, a na co trzeba dać sobie więcej czasu.

Zachowanie trenera podczas treningu

Trening personalny, jak sama nazwa  wskazuje, jest indywidualnym spotkaniem z trenerem. Płacąc za usługę chcemy mieć pewność, że nasze pieniądze są dobrze wykorzystane, a trener w 100% poświęca nam swoją uwagę. Jeśli jest zbyt skupiony na swoim telefonie, odbiciu w lustrze lub sam wykonuje swój własny trening (choć zdarza się, że przy dłuższej współpracy trening personalny wygląda jak trening z partnerem i nie ma w tym absolutnie nic złego, jednak nie zdarza się to na początku współpracy, kiedy klient wymaga znacznie większej uwagi) to nie świadczy to o nim dobrze i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet nie zauważy, że wykonujemy ćwiczenia nieprawidłowo, a także nie zapewni nam odpowiedniego bezpieczeństwa.

Pasja, edukacja

Dość istotne jest aby trener, z którym nawiązujemy współpracę dbał o własny rozwój. Dawniej był to zawód unikatowy, dostępny dla wąskiego grona. Dzisiaj dostęp do kursów jest otwarty a wybór tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie by rozwijać się w konkretnym kierunku. Ma to też niestety wady, ponieważ prowadzić szkolenia może niemal każdy… są nawet kursy online, po których rzekomo dostaje się uprawnienia do wykonywania pracy. Klientowi ciężko będzie zweryfikować gdzie się szkolił i jak wykorzystał tę wiedzę jego trener, warto to jednak mieć na uwadze by móc choć trochę ocenić czy mamy do czynienia z trenerem pasjonatem z powołania, czy osobą, która zrobiła jeden kurs w weekend pięć lat temu zaraz obok szkolenia stylizacji paznokci i szycia poduszek dla dzieci.

Nie ma zwyczaju by klient prosił o przedstawienie dyplomów ukończenia szkoleń. Nie byłoby to zresztą uzasadnione, ponieważ samo ukończenie kursu nie świadczy jeszcze o wiedzy i doświadczeniu. Z rozmów można jednak wywnioskować jakie ma podejście do swojej pracy. Jeżeli wciąż szuka nowych rozwiązań, zgłębia wiedzę poprzez dodatkowe szkolenia, warsztaty, rozmowy ze specjalistami, testuje na sobie jeśli jest taka możliwość, to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to człowiek otwarty na nowe, który nie osiadł na laurach po jednym szkoleniu.

Pokora – nieoceniona cecha trenera

To również bardzo istotna cecha dobrego trenera. Nikt nie jest alfą i omegą w każdej dziedzinie i również trener nie musi wiedzieć wszystkiego. Temat treningu czy diety jest tak szeroki, że jest to niemożliwe. Sztuką natomiast jest umiejętność przyznania się do niewiedzy, bo jest różnica, gdy trener powie, że czegoś nie wie, ale skonsultuje się ze specjalistami i na następny trening będzie miał odpowiedź na nurtujące nas pytania, czy będzie nam opowiadał bajki w obawie o swój wizerunek.

To nic złego nie wiedzieć wszystkiego, wielu trenerów jednak musi do tego dojrzeć.

Podsumowanie

Współpraca z trenerem personalnym może przynieść wiele korzyści. Oprócz tego, że dobierze nam trening pod nasze indywidualne cele, przypilnuje techniki i bezpieczeństwa, to podziała również motywacyjnie w chwilach zwątpienia czy rozleniwienia. Na dzień dzisiejszy współpraca z trenerem nikogo już nie dziwi, jest wręcz rozsądnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób początkujących.

Mając jednak tak duży wybór warto zwracać uwagę na to by nasza współpraca odbywała się z osobą kompetentną, dla której istotne są sprawy podopiecznego, a nie jego własne ambicje.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.