Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy dobrze jest ćwiczyć codziennie?

Czy dobrze jest ćwiczyć codziennie?
Czy można ćwiczyć codziennie? Czy ćwicząc codziennie szybciej osiągnę zamierzone efekty? Te i wiele innych podobnych pytań pada zarówno z ust osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Ilość treningów to kwestia kluczowa. Gdy będziemy trenować zbyt mało i niezbyt intensywnie, nie zapewnimy mięśniom bodźca do wzrostu. Z drugiej strony jednak, jeśli trenować będziemy zbyt często i zbyt intensywnie, nie damy możliwości zregenerować się mięśniom, a to do czego najpewniej doprowadzimy to przemęczenie organizmu.

Bardzo często zapominamy o tym, że odpoczynek jest tak samo ważnym elementem naszego planu, jak trening. Zadajmy więc sobie sami pytanie, czy jeśli zdecydujemy się na codzienne treningi na siłowi, będziemy mieli czas na to, by nasz organizm się zregenerował?

Jak często powinniśmy trenować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To jak często powinniśmy trenować i jak długo odpoczywać pomiędzy kolejnymi sesjami treningowymi zależy od wielu czynników.

  • Wpływ na czas regeneracji ma ilość snu, dieta, suplementacja, a także wiek oraz stan zdrowia, w tym poziom hormonów, między innymi tarczycy, a także kortyzol czy insulina.
  • Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj wykonywanego treningu.
  • Ilość treningów ściśle powiązana jest z celem treningowym, a także możliwościami fizycznymi osoby trenującej.
  • Należy wziąć pod uwagę poziom wytrenowania. 5 treningów tygodniowo dla osoby początkującej to z pewnością zbyt dużo.

Rodzaj treningu na siłowi a przerwy

Jeśli decydujemy się na trening FBW (Full Body Workout) i wykonujemy 3 sesje treningowe w tygodniu, lepiej by nie następowały one dzień po dniu. W treningu FBW na jednej sesji ćwiczymy całe ciało. Z tego względu treningi najkorzystniej jest wykonywać oddzielone od siebie dniem przerwy.

Jeśli natomiast decydujemy się na trening dzielony, tak zwany split, dni treningowe mogą występować po sobie. Jest to związane z tym, że na każdej sesji ćwiczymy inną partię ciała.

W przypadku treningu dzielonego nie bez znaczenie pozostaje dobór kolejności danych partii. Przykładowo nie najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie po sobie największych partii, jakimi są plecy oraz nogi. Każde ciężkie ćwiczenie wielostawowe na nogi, na przykład przysiady ze sztangą, angażuje w pewnym stopniu plecy i brzuch. Jak również wiele ćwiczeń wykonywanych pod kątem rozwoju grzbietu angażuje w pewnym stopniu nogi i brzuch. Przykładowo martwy ciąg czy wiosłowanie.

Ogromne znaczenie ma również intensywność treningu i ciężary, na jakich pracujemy.

Pod uwagę należy wziąć nie tylko sam czas regeneracji tkanki mięśniowej, ale przede wszystkim układu nerwowego. Im większe ciężary, tym cięższa praca układu nerwowego. Nawet jeśli twój organizm pozwala ci na więcej niż pięć treningów tygodniowo, możesz w pewnym momencie zetknąć się ze zjawiskiem malejących wyników.

Podsumowanie

W przypadku ilości treningów wykonywanych w okresie tygodnia, więcej nie oznacza lepiej. Regeneracja jest bardzo ważnym elementem planu treningowego i to od niej w dużej mierze zależy, jakie efekty osiągamy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.