Jak trenować biceps w domu?

Bicepsy to grupa mięśniowa, która trenowana jest z największym entuzjazmem. Wszystko za sprawą tego, że ​jego wygląd nadaje sylwetce sportowego charakter​u i co ważniejsze, mięśnie widoczne są spod koszulki. Sami przyznacie, że duże ramiona to pierwsze, co rzuca się nam w oczy, gdy widzimy dobrze zbudowanego gościa.

Zobacz także:

Jak trenować klatkę piersiową w domu?

Jak trenować triceps w domu?


Bicepsy zbudowane są z dwóch mięśni, które nazywane są głowami: głowy długiej i krótkiej, które to odpowiadają za ruch zgięcia i supinacji przedramienia oraz ruch zgięcia ramienia. Wszystko za sprawą tego, że ich przyczepy początkowe znajdują się już na łopatce, a przyczepy końcowe leżą na przedramionach. Bicepsy, podobnie jak tricepsy, są więc mięśniami dwustawowymi. 

Rozgrzewka

Zanim przejdziemy do treningu bicepsów, warto wykonać standardową rozgrzewkę, która przygotuje ciało, jak i trenowan​ą grupę mięśniową do wysiłku. W tym celu wykonujemy 5-10 minut aktywności aerobowej, jak: bieg bokserski, podskoki, pajacyki, burpees czy przysiady, w formie tabaty. Kolejno bierzemy gumę o lekkim naciągu i wykonujemy 2-3 serie uginania po 20-25 powtórzeń, aby uruchomić czucie mięśniowe​ i ​napompować mięśnie krwią. Tego typ​u rozwiązanie dostarczy odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych do trenowanego mięśnia. 

Trening

1. Podciąganie podchwytem na drążku

Opis: jest to jedno z najcięższych ćwiczeń, jakie możemy wykonać w warunkach domowych na bicepsy. Zapominamy tutaj o regułach, jakie rządzą podciąganiem w wersji na grzbiet, gdyż naszym celem jest zaangażować maksymalnie ramiona w ruchu podciągania. Aby tego dokonać, z pozycji zwisu na drążku, napinamy mocno bicepsy i całą masę ciała próbujemy podciągnąć właśnie nimi.

  • Ilość serii od 3 do 4.
  • Ilość powtórzeń 6-8.
  • Przerwy między seriami 90-120 sekund.

2. Uginanie przedramion z gumą

Opis: guma daje nam możliwości wykonania szeregu uginań, w takim samym zakresie, jak sztanga czy hantle. Jednakowo uginania możemy wykonać w wersji klasycznej oburącz, jednorącz z supinacją czy też w wersji z chwytem młotkowym. Jest to niezastąpione narzędzie treningowe w domu. W zależności od tego, na jakiej długości załapiemy gumę, możemy dowolnie dozować siłę naciągu, co pozwoli na wykonanie ciężkich lub lekkich serii z tą samą gumą. 

  • Ilość serii od 3 do 4.
  • Ilość powtórzeń 6-8.
  • Przerwy między seriami 90-120 sekund.

3. Uginanie z użyciem nogi, jednorącz

Opis: ćwiczenie dość oryginale w wykonaniu, jednak gdy nie mamy sprzętu, każda forma wysiłku się liczy. Jak zauważycie, praktycznie nie ma potrzeby posiadania nawet zwykłej gumy oporowej, aby przetrenować ramiona. Wystarczy oprzeć się o ścianę, złapać przeciwną nogę do trenowanego mięśnia i stwarzać odpowiedni opór za pomocą masy nogi, jak i siły jej nacisku.

  • Ilość serii 3.
  • Ilość powtórzeń 12.
  • Przerwy między seriami 60 sekund.

Zobacz także:

Jak trenować klatkę piersiową w domu?

Jak trenować triceps w domu?