Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najlepsze produkty spożywcze dla osób z nadciśnieniem

Najlepsze produkty spożywcze dla osób z nadciśnieniem
Jeśli cierpisz na nadciśnienie, jesteś w grupie ryzyka i tym samym zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru, zawału serca, miażdżycy czy niewydolności serca. Bardzo ważne jest, aby w porę wykryć tę chorobę i być pod stałą opieką lekarza. Oprócz przyjmowania leków istotne jest, aby zminimalizować w codziennym życiu narażenie się na stres, dużo odpoczywać na łonie natury i odpowiednio się odżywiać. Dieta w nadciśnieniu może odgrywać bardzo ważną rolę. Poniżej opisałam kilka produktów spożywczych, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Warto dodać je do swojej diety, aby poprawić zdrowie serca.

Brokuły

Brokuły na nadciśnienieTo warzywo kapustne jest dobrym źródłem minerałów regulujących ciśnienie krwi, czyli magnezu, wapnia i potasu. Jedno z badań powiązało sulforafan, występujący w warzywach kapustnych (w tym w brokułach i kiełkach tego warzywa), z obniżeniem ciśnienia krwi. Ponadto kiełki brokułów są bogate w związki, które mogą pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń tętnic, co może odgrywać istotną rolę w leczeniu nadciśnienia.

Sok z buraków

Sok z buraków na nadciśnienieOsoby z wysokim ciśnieniem krwi, które wypijały codziennie szklankę soku z buraków, odnotowały spadek ciśnienia krwi o około 10 mm hg. Dowiodło tego jedno z amerykańskich badań. Wszystko dzięki azotanom znajdującym się w burakach. Przekształcane są one przez nasz organizm w azotyny, a te z kolei w tlenek azotu, który rozszerza naczynia krwionośne i wspomaga przepływ krwi. Buraki zawierają również kilka innych cennych składników odżywczych takich jak wapń, żelazo i potas, dzięki czemu są dobre nie tylko dla serca, ale też dla całego naszego organizmu.

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada na nadciśnienieGorzka czekolada należy do produktów, które nie tylko obniżają ciśnienie krwi, ale też cieszą podniebienie. Jest bogata w przeciwutleniacze zwane flawonami, które uelastyczniają naczynia krwionośne, a liczne badania wykazały, że obniżają one ciśnienie krwi i poprawiają przepływ krwi do serca. Badanie w Journal of The American Heart Association wykazało, że w połączeniu z migdałami, może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Zjedz codziennie kostkę gorzkiej czekolady o zawartości co najmniej 70 procent kakao.

Biała fasola

Biała fasola na nadciśnienieAby obniżyć ciśnienie krwi, warto spożywać pokarmy bogate w co najmniej dwa z tych trzech minerałów: wapń, magnez i potas. Już jedna filiżanka białej fasoli zawiera 13 procent dziennego zalecanego zapotrzebowania na wapń, 30 procent dziennego zapotrzebowania na magnez i 24 procent dziennego zapotrzebowania na potas. Spożywanie roślin strączkowych obniża ciśnienie krwi, czego dowodzą badania.

Jagody

Jagody na nadciśnienieFlawonoidy zawarte w jagodach wpływają na obniżenie ciśnienia krwi i działają korzystnie na osoby chorujące na nadciśnienie. Dobrze jest dodać je do płatków owsianych, jogurtu lub koktajli. Jedno z badań wykazało, że u osób z nadciśnieniem, które spożywały regularnie sporą ilość jagód, zmniejszyło się ryzyko wystąpienia tej choroby o 8 procent.

Ryby bogate w kwasy omega-3

Ryby bogate w omega-3 na nadciśnienieWiele badań wskazuje na to, że spożywanie ryb o wysokiej zawartości kwasów omega-3 może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Łosoś, pstrąg tęczowy, makrela, śledź czy sardynki zawierają najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3 i dlatego spożywanie ich ma wiele korzyści dla naszego serca. Zaleca się spożywanie tłustych ryb co najmniej dwa razy w tygodniu.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6315948/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30917704/ https://www.hindawi.com/journals/isrn/2014/683508/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29187388/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5391775/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30206378/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.