Większość wysoko przetworzonych produktów spożywczych jest przeładowana solą, cukrem, dodatkami i konserwantami, które mogą szkodzić zdrowiu i utrudnić odchudzanie. Zmniejszenie spożycia tych produktów będzie na pewno skutecznym sposobem, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i poprawić jakość swojej diety. Tylko jak to zrobić, kiedy na każdym kroku, w każdym sklepie i markecie dostępne są pięknie wyglądające towary na wyciągnięcie ręki? Jak oprzeć się pokusie i trzymać się swoich postanowień?
Miej pod ręką zdrowe przekąski
Wychodząc z domu, zawsze warto wziąć ze sobą jakąś przekąskę. Nigdy nie wiesz, czy sprawy, które musisz załatwić, nie przeciągną się w czasie i nie zgłodniejesz. Mogą to być świeże owoce, orzechy, tubka warzyw z hummusem, chipsy z batata lub jarmużu czy zrobiony przez Ciebie wcześniej kawałek ciasta, lub muffinka. Warto wspomnieć, że nie wszystkie przetworzone produkty są złe. Trzeba uważnie czytać ich skład. Na rynku jest wiele ciekawych przekąsek dla osób zabieganych lub pragnących trochę urozmaicenia w diecie. Ich skład bywa dietetycznie poprawny, więc jest to kwestia wiedzy oraz umiejętnego wyboru.
Nie bój się eksperymentować w kuchni
Gotując w domu, masz pełną kontrolę nad tym, co tak naprawdę nakładasz na talerz. Masz też pewność, że kaloryczność, którą sobie zakładasz, się zgadza. Twoje posiłki nie muszą być jałowe. Daj się ponieść kulinarnej fantazji i poeksperymentuj trochę z nowymi składnikami. W obecnych czasach znalezienie ciekawego i zdrowego przepisu jest dziecinnie proste. Zamiast gotowanych ziemniaków, zrób pieczone talarki. Zamiast ugotować warzywa, upiecz je z odrobiną oliwy. Przygotuj pudding chia, batoniki musli, ciasteczka owsiane czy z amarantusa. Wszystko przecież możesz wliczyć do swojego dziennego bilansu energetycznego.
Zmień sposób robienia zakupów
O wiele łatwiej jest ograniczyć spożycie przetworzonej żywności, gdy nie masz jej pod ręką. Brzmi banalnie, ale w dzisiejszych czasach, kiedy półki sklepowe uginają się od towarów, ciężko jest się oprzeć, by jej nie kupić.
Następnym razem przed wybraniem się do sklepu spożywczego, przygotuj sobie listę zakupów. Niech znajdą się na niej owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, jajka, mięso.
Pomyśl, co chcesz z tych produktów przygotować na dany tydzień i kupuj tylko to, co jest potrzebne. Nigdy nie idź na zakupy z pustym żołądkiem. Kiedy jesteśmy głodni, kupujemy zdecydowanie więcej produktów i dokonujemy mniej zdrowych wyborów. Jeśli zdarzy się tak, że wyjście do sklepu jest nieplanowane, a Twoje kiszki grają marsza, możesz przekąsić sobie garść orzechów przed wejściem.
Jedz więcej warzyw
Kiedy przygotowujesz posiłki w domu, zadbaj o odpowiednią podaż warzyw. Dodaj co najmniej jedną ich porcję do każdego posiłku, aby dostarczyć większą ilość błonnika, dzięki czemu dłużej odczuwamy sytość. Przygotowując jajecznicę, dodaj do niej garść szpinaku lub pomidora, przemycaj warzywa w zupach albo wrzuć gotową mieszankę warzyw mrożonych na patelnię i usmaż je z chudym mięsem.
Pij dużo wody
Może jest to już dla Ciebie nudne, ale wiem, że wielu osobom trzeba często przypominać, aby piły więcej wody. Niestety wciąż zamiast wody pijemy zbyt dużo napojów słodzonych takich jak soki owocowe, popularne napoje gazowane, słodzona cukrem herbata czy energetyki, które w składzie mają glukozę, czyli nic innego jak cukier. Stopniowa redukcja spożywania tych napojów i wyrobienie nawyku picia wody w ciągu dnia to świetny sposób na ograniczenie spożycia przetworzonej żywności i poprawę naszego samopoczucia. Słodkie napoje, zamiast gasić pragnienie, wzmagają ochotę na cukier i chęć zjedzenia czegoś niezdrowego.
Podsumowanie
Jeśli postanowisz dokonać zmian w swoim życiu i zdrowo się odżywiać, ale nie jest to dla Ciebie proste, wprowadź zmiany stopniowo. Nie musisz od razu całkowicie wyeliminować przetworzonej żywności z diety. Niektóre badania sugerują, że drobne zmiany stylu życia pomagają zbudować dobre nawyki i sprawiają, że działania, które początkowo są trudne, z czasem stają się znacznie łatwiejsze.