Kiedy mówisz "sprawność", myślisz zapewne o swoim ciele, mięśniach, o tym, ile kilogramów podniesiesz w danym ćwiczeniu albo w jakim tempie przebiegniesz 10 km. Trenować natomiast należy nie tylko ciało, ale także mózg, ponieważ z wiekiem rośnie ryzyko różnych schorzeń m.in. choroby Alzheimera i różnych form demencji, a odpowiednie traktowanie tego narządu może nieco opóźnić procesy starzenia i konsekwencje z nimi związane. Jakie podjąć kroki, aby utrzymać mózg w dobrej kondycji? Jak go trenować i stymulować?
Zapewnij dla mózgu ćwiczenia umysłowe
Z pewnością znasz takie rozrywki jak gry logiczne, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówki itp. Wydają Ci się staroświeckie albo przeznaczone tylko dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Tego typu zajęcia zmuszają nas do myślenia, angażują nas i mówiąc ogólnie, sprawiają, że zachowujemy aktywność umysłową. Ludzie, którzy regularnie doświadczają takich rozrywek, mają znacznie lepsze funkcje poznawcze, łatwiej się koncentrują i są bardziej bystrzy.
Nie pisz tylko na klawiaturach — pisz ręcznie!
Kiedy ostatnio pisałeś długopisem lub ołówkiem? A ile razy dziennie stukasz palcami w klawiaturę smartfona lub laptopa? Kiedyś nie było dnia, żebyśmy nie szukali długopisu, a dziś okazuje się, że zdarza się, że w jednym gospodarstwie domowym nie ma ich wcale. Takie fizyczne "tworzenie" liter (długopisem, własnoręcznie) pomaga lepiej zapamiętywać i przetwarzać informacje, a także sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni.
Ucz się języków
Nauka języka obcego poprawia zdrowie mózgu na wiele sposobów. Nie tylko ćwiczysz pamięć, ale także pewnego rodzaju elastyczność umysłową. Nauka języków poszerza Twoje horyzonty, sprawia, że jesteś osobą bardziej niezależną, pewną siebie. Osoby, które znają co najmniej dwa języki, są zwykle bystrzejsze, mają łatwość zapamiętywania i analizowania informacji.
A może nauka gry na instrumencie muzycznym?
Nauka gry na instrumencie muzycznym może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie Twojego mózgu. Zwróć uwagę, że muzycy mają zwykle lepszą pamięć niż inni ludzie. Jest to niezwykle precyzyjne zajęcie, ponieważ łączy pracę umysłową z fizyczną, koordynuje ruchy rąk ze słuchem, a często i wzrokiem (odczytując nuty). Nie da się ukryć, że gra na instrumencie niesamowicie rozwija potencjał naszego mózgu, a jednocześnie poprawia kreatywność, ale także wrażliwość.
Ćwiczenia fizyczne też mają wpływ na mózg
Zwiększenie sprawności mózgu jest ważne dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Podniesienie tętna poprzez ćwiczenia aerobowe lub intensywny trening interwałowy to skuteczny i przyjemny sposób na osiągnięcie tego celu. Ćwiczenia poprawiają funkcje poznawcze i opóźniają procesy starzenia się w całym organizmie.
Dieta ma znaczenie
Czy istnieje coś takiego jak dieta dla mózgu? Oczywiście, że tak. To, co jesz, wpływa na Twoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Im lepsze jakościowo jedzenie, tym więcej wartości odżywczych dociera do mózgu, zachowując jego lepszą kondycję, funkcje poznawcze itp.
Co warto jeść?
Poza unikaniem żywności wysoko przetworzonej dobrze jest sięgać po takie produkty jak świeże warzywa i owoce, szczególnie warzywa liściaste, jagody, wiśnie, które zawierają bardzo dużo przeciwutleniaczy. Zmniejszają one stany zapalne i opóźniają procesy starzenia. Ponadto warto uwzględnić ryby, orzechy i nasiona. Są świetnymi źródłami zdrowych tłuszczy, a osoby spożywające je regularnie są mniej narażone na choroby takie jak choroba Alzheimera i inne związane z wiekiem.
Odpowiednia dawka snu
Odpowiednia ilość snu oraz jego jakość to jeden z fundamentów naszego zdrowia. Podczas snu konsolidujesz wspomnienia i przekształcasz je w długoterminowe przechowywanie. Sen chroni przed skutkami starzenia się mózgu i wpływa na samopoczucie emocjonalne.
Brak snu może prowadzić do depresji i innych problemów ze zdrowiem psychicznym, a to może zaszkodzić zdrowiu mózgu.
Podsumowanie
Istnieje wiele sposobów na zwiększenie sprawności mózgu. Ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta i treningi umysłowe to niektóre z nich. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, ważne jest, aby Twój mózg był aktywny i zdrowy.