Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Diety bogate w nabiał a płodność

Diety bogate w nabiał a płodność
W świecie medycznym pojęcie niepłodności najczęściej definiowane jest jako brak możliwości zajścia w ciążę, przez okres większy niż 12 miesięcy współżycia bez zabezpieczenia. Ten okres skraca się o połowę, gdy partnerka ma więcej niż 35 lat. Wtedy niepłodność definiuje się już po sześciu miesiącach takich prób.

Nie jest to problem błahy, gdyż w aspekcie całego świata mówimy tutaj, aż o 48 500 000 par. To nie pomyłka, ilość zer się zgadza - 48,5 miliona par! Jak okazuje się to, w jaki sposób się odżywiamy, ma niebagatelny wpływ na zdolność do posiadania potomka. W ujęciu globalnym za jedną z najzdrowszych diet sprzyjających płodności uchodzi dieta śródziemnomorska.

Choć z reguły jest to pojęcie ogólnie znane, przypomnę, że podstawą tej diety są produkty bliskie naturze, np.:

  • warzywa,
  • owoce,
  • niskoprzetworzone produkty pełnoziarniste,
  • orzechy,
  • nasiona,
  • rośliny strączkowe,
  • oraz oczywiście codzienna porcja oliwy z oliwek.

Ilość białka uzupełniana jest, w tym typie odżywiania, spożyciem chudego mięsa drobiowego oraz ryb i innychowoców morza. Już sam profil tej diety daje nam ogólne pojęcie o tym, co będzie sprzyjało zdolności do poczęcia potomka. Jednak to nie wszystko, istnieją bowiem niuanse, które również mogą wpływać na to, jak łatwo (lub jak trudno) możemy doczekać się upragnionego dziecka. A czy źródło białka, jakim jest nabiał, ma na to wpływ…?

Płodność - nabiał na plus czy na minus?

Gdy amerykańscy uczeni z Uniwersytetu Harvarda sprawdzali wpływ spożycia nabiału na płodność kobiet, okazało się, że im więcej panie zjadały białka mlecznego, tym notowano niższą liczbę pęcherzyków antralnych w jajniku (to w nich dojrzewają komórki jajowe, a jeśli ich liczba w jednym jajniku spada poniżej czterech, lekarze wiążą to ze znacznym spadkiem szans na zajście w ciążę). Z drugiej strony mamy badanie przeprowadzone w Danii na ponad 1000. kobietach, w którego wynikach możemy przeczytać, że całkowite spożycie nabiału, związane może być z poprawą płodności. Ważne dopowiedzenie - w Danii nabiał jest głównie niskotłuszczowy.

Kolejne badanie przeprowadzone w latach 2005-2007 na 259. kobietach, wykazało związek między ilością spożywania jogurtów i śmietany a płodnością. Im wyższa była konsumpcja tych produktów, tym obserwowano poważniejsze zmniejszenie stężenia estradiolu (estrogen - aktywny biologicznie; im jest go mniej, tym większe zagrożenie zaburzeń miesiączkowania).

Ze względu na to, że rodzaj spożywanego źródła białka może być jedną, z wielu możliwych przyczyn zaburzeń płodności, trudno wskazać jednoznaczne zalecenie. Wydaje się jednak, że starając się o potomstwo, należy zachować powściągliwość w spożyciu nasyconych kwasów tłuszczowych. I to właśnie ta zmienna może mieć decydujące znaczenie przy rozpatrywaniu wpływu nabiału na płodność. 

W szerszym ujęciu ma to oczywiście powiązanie z ogólnym obrazem sposobu odżywiania, gdyż dieta, ogólnie nazywana zachodnią, bogata m.in. w nasycone kwasy tłuszczowe, nie sprzyja płodności. 

W artykule mówimy o: Zdrowie Seks