Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mało znana witamina U i jej właściwości

Mało znana witamina U i jej właściwości
Każdy słyszał o witaminie C, D, E, K, a także witaminach z grupy B. Mało kto jednak zna witaminę U. Witamina ta występuje niezwykle rzadko. Znajdziemy ją w soku z kapusty oraz w jęczmieniu. Jakie działanie wykazuje ta mało powszechna witamina i kiedy warto skorzystać z jej właściwości?

Podstawowe informacje o witaminie U

Witamina U, a właściwie L-metylo-metionino-sulfonian, to związek, który został odkryty w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku przez Jaya Kordicha. W 1966 roku substancja ta została wyizolowana z surowych liści kapusty. Uznawane one są za jej główne źródło występowania.

Witamina U (sulfonian metioniny) jest pochodną metioniny, czyli bardzo ważnego aminokwasu. Budowa chemiczna witaminy U zbliżona jest do myrosyny, czyli enzymu, który odpowiedzialny jest za hydrolizę niektórych glikozydów. Przekształca je w glukozę i olejki siarkowe.

Nazwa witaminy U pochodzi od słowa „ulcer”, czyli wrzód. Sok z białej kapusty stosowany był bowiem skutecznie w leczeniu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy.

Witamina U skuteczna w leczeniu wrzodów

Kordich wraz z profesorem medycyny z Uniwersytetu Standforda, dr. Cheneyem, prowadził badania nad skutecznością działania witaminy U. Leczyli oni wrzody żołądka u więźniów przy pomocy soku z kapusty. Średni czas leczenia pacjentów wynosił zaledwie nieco ponad 10 dni kuracji w przypadku wrzodów dwunastnicy i 7 dni w przypadku wrzodów żołądka. W przypadku standardowej terapii wynosiły one odpowiednio 37 i 42 dni.

Poniżej link do badania opisującego skuteczność działania soku z kapusty w leczeniu wrzodów:

Działanie witaminy U

Witamina U wykazuje szereg właściwości, które mogą zostać wykorzystane przede wszystkim w leczeniu stanów zapalnych oraz urazów.

 • Od wielu lat liście kapusty wykorzystywane były w leczeniu bólu mięśni i stawów, jak również zatok i wielu urazów. Powszechnie znane są okłady z liści kapusty. Stosowanie ich w przypadku urazów, takich jak skręcenia czy zwichnięcia, zmniejsza opuchliznę.
 • Stosowane są równie często w przypadku problemów skórnych.
 • Witamina U wykazuje działanie zarówno w przypadku stosowania zewnętrznego (okłady), jak również w przypadku stosowania doustnego (sok z kapusty).
 • Badania naukowe dowodzą, że witamina U wykazuje działania przeciwzapalne i wspomaga leczenie uszkodzeń na skórze.
 • Jak wspomniałam wyżej, udowodniono, że witamina U pomaga w leczeniu chorób wrzodowych dwunastnicy oraz żołądka.
 • Dowiedziono, iż witamina U sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn.
 • Badania potwierdzają również, że sulfonian metioniny opóźnia procesy starzenia się skóry.

Kiedy warto stosować witaminę U?

Działanie sulfonianu metioniny pomaga w walce z wieloma dolegliwościami.

Po witaminę U warto sięgać, gdy:

 • mamy problemy z przesuszoną i zniszczoną skórą,
 • chcemy zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry,
 • mamy problemy ze stanami zapalnymi np. żył,
 • mamy problemy z wrzodami żołądka lub dwunastnicy,
 • mamy problemy z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego,
 • odczuwamy bóle zatok,
 • odczuwamy bóle stawów,
 • karmimy piersią (w celu złagodzenia zapalenia piersi),
 • chcemy wspomóc leczenie ran,
 • w przypadku urazów w celu zmniejszenia obrzęków.

Dzięki działaniom detoksykacyjnym witamina U może być również skuteczna w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na nowotwory.

Jak stosować witaminę U?

Witaminę U możemy stosować zarówno zewnętrznie jak i od wewnątrz.

W przypadku leczenia urazów, bólu stawów, mięśni, zatok najlepiej sprawdzą się okłady z liści kapusty. Liście kapusty należy delikatnie rozbić tłuczkiem do mięsa, następnie przyłożyć do bolącego miejsca, owinąć folią spożywczą i przykryć kocem w celu utrzymania odpowiedniej temperatury.

Picie świeżo wyciśniętego soku z kapusty jest natomiast zalecane w przypadku problemów wrzodowych, jak również jako środek pomagający oczyszczać organizm z toksyn.

Podsumowanie

Jak widać niektóre elementy medycyny ludowej, wykorzystywane przez nasze babcie i prababcie, mają sens. Warto skorzystać z najprostszych sposobów, jak na przykład sok z kapusty, zanim zaczniemy sięgać po leki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.