IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mity żywieniowe #10 – Syrop glukozowo-fruktozowy jest gorszy od cukru

Mity żywieniowe #10 – Syrop glukozowo-fruktozowy jest gorszy od cukru
Syrop glukozowo fruktozowy postrzegany jest za największe zagrożenie dla naszego zdrowia i sylwetki. Spożywanie produktów słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym uchodzi za dużo większy grzech, niż spożywanie produktów słodzonych sacharozą (cukrem stołowym). Syrop glukozowo fruktozowy postrzegany jest za największe zagrożenie dla naszego zdrowia i sylwetki. Spożywanie produktów słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym uchodzi za dużo większy grzech, niż spożywanie produktów słodzonych sacharozą (cukrem stołowym). Czy to obiegowe przekonanie jest faktycznie słuszne? Czy rzeczywiście syrop glukozowo-fruktozowy jest gorszy, niż cukier?

Syrop glukozowo-fruktozowy, czyli co?

Syrop glukozowo–fruktozowy to roztwór fruktozy i glukozy z niewielkim udziałem wyższych sacharydów. Jest on masowo używany w przemyśle spożywczym, jako substancja słodząca. Jego popularność wynika z dobrej rozpuszczalności, łatwego pozyskiwania, szerokiego zastosowania i niskiej ceny.

Czy syrop glukozowo-fruktozowy wpływa na organizm inaczej, niż sacharoza?

Prawdą jest, że fruktoza jest metabolizowana przez organizm w inny sposób, niż glukoza. Nadmiar fruktozy w diecie może doprowadzić do stłuszczenia wątroby, a także insulinooporność i otyłości. 

Bazując na powyższej informacji, obiegowa opinia głosi, iż właśnie ze względu na wysoką zawartość fruktozy, syrop glukozowo-fruktozowy jest niezdrowy, dużo gorszy, niż cukier stołowy.

Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości syrop glukozowo-fruktozowy zawiera niewiele więcej fruktozy, niż cukier stołowy! Syrop glukozowo-fruktozowy zawiera około 55% fruktozy. Sacharoza, znana również, jako cukier stołowy, zawiera około 50% fruktozy. Jak więc widzimy, różnica nie jest znacząca.

Różnice między sacharozą a syropem glukozowo-fruktozowym

Różnica polega na tym, że w sacharozie, fruktoza i glukoza są ze sobą związane i występują w bardzo zrównoważonym stosunku (1:1). Natomiast w przypadku syropu, oba: glukoza i fruktoza, występują w formie wolnej, a cukrem dominującym w stosunku do glukozy (42%) jest fruktoza (55%). Co za tym idzie, nie ma istotnych różnic w odpowiedzi metabolicznej organizmu na spożycie produktów zasobnych w syrop glukozowo-fruktozowy i sacharozę.

Nie oznacza to jednak absolutnie, że dodatki te nie są szkodliwe dla zdrowia czy sylwetki! Wręcz przeciwnie — mogą one stanowić ogromne zagrożenie dla naszego organizmu.

Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest gorszy od sacharozy?

Odpowiedź brzmi nie. Co jednak nie oznacza, że jest dla naszego organizmu dobry. Najlepiej jest unikać produktów żywnościowych słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym. Z podobnym sceptycyzmem powinniśmy podchodzić również do artykułów spożywczych słodzonych sacharozą. Oba cukry nie są pożądanymi składnikami diety.

Pozostałe mity żywieniowe

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.