„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia” to coś, o czym każdy z nas słyszał od rodziców, lekarzy, dietetyków, a przede wszystkim… producentów płatków śniadaniowych. Według ogólnie przyjętych zasad zdrowego odżywiania dzień powinno zaczynać się od pożywnego śniadania, które zapewni nam energię na cały dzień. Zaleca się, by posiłek spożyć w ciągu godziny od wstania z łóżka. Wiele osób budzi się jednak ze skurczonym żołądkiem i brakiem apetytu, osoby takie omijają śniadanie lub „wmuszają” je na siłę… bo to takie zdrowe. Czy jednak koniecznie musimy jeść śniadanie, czy jest to bezwzględnie najważniejszy posiłek w ciągu dnia? Zastanówmy się w takim razie na początek, co dzieje się, gdy pominiemy śniadanie?
Według obiegowej opinii śniadanie zapewnia energię na cały dzień. W praktyce jednak okazuje się, że osoby, które wychodzą z domu bez śniadania, nie mają mniej energii i zwykle nie czują się gorzej. Nasz organizm dysponuje zmagazynowanymi zapasami energii w postaci glikogenu mięśniowego, wątrobowego oraz tkanki tłuszczowej. Jesteśmy więc w stanie radzić sobie doskonale mimo braku spożytego posiłku o poranku.
Pominięcie śniadania może przynosić nawet pewne korzyści
Po pierwsze pomijając pierwszy posiłek, zmuszamy organizm do sięgnięcia po rezerwy (w tym również do energii zmagazynowanej w postaci tłuszczu zapasowego). Pominięcie śniadania pomaga wielu osobom ograniczyć dzienne spożycie kalorii, skracają bowiem ilość godzin w ciągu dnia, w czasie których jedzą. Dla wielu osób pomijanie śniadania jest również po prostu wygodne. Dzięki temu mogą spędzić kilkadziesiąt minut dłużej w łóżku.
Czy to oznacza, że śniadanie jest niepotrzebne?
Nie! Spożywanie śniadania ma również zalety i mimo wszystko jest to ważny posiłek w ciągu dnia. W większości przypadku osoby, które spożywają śniadanie, mają mniej problemów z kontrolą jakości i ilości spożywanej żywności w dalszej części dnia. Zależność taką obserwuje się zwłaszcza gdy pierwszy posiłek jest zasobny w pełnowartościowe źródło białka.
Co więcej, spożywanie prawidłowo zbilansowanego śniadania pomaga obniżyć poziom kortyzolu i lepiej radzić sobie ze skutkami stresu. Może to również uchronić nas przed różnego rodzaju infekcjami.
Czy pomijanie śniadania spowalnia metabolizm?
Popularnym twierdzeniem jest, że pominięcie śniadania może spowolnić metabolizm. Jednak badania przeprowadzone zarówno na osobach szczupłych, jak i na osobach z nadwagą wykazały, że sam fakt pominięcia śniadania nie spowalnia tempa spoczynkowego metabolizmu.
Jeść śniadania czy nie jeść?
Rób tak, jak jest Ci wygodniej. Spożywaj śniadanie, kierując się swoimi własnymi preferencjami i celami. Jeśli budzisz się głodny i lepiej czujesz się po zjedzeniu śniadania, nie omijaj pierwszego posiłku. Jeśli w godzinach porannych wykonujesz intensywny trening, dobrym pomysłem będzie zjedzenie śniadania. Jeśli jednak spożywanie śniadania oznacza dla Ciebie wciskanie czegokolwiek na siłę, zjedz ze smakiem dwie-trzy godziny później. Twój metabolizm nie zwolni i nie stanie się nic strasznego.
To, o co warto zadbać, niezależnie od tego czy jemy śniadanie, czy nie, to sumaryczna podaż kalorii w ciągu dnia. Nie jesz śniadania? Ok. Zadbaj jednak o to, aby w kolejnych posiłkach nie nadrabiać pominiętego posiłku z nawiązką, jak również o to, by nie zjadać w ciągu dnia zbyt mało.
Gdy spożywasz duże, kaloryczne śniadanie, odpowiednio zaplanuj kolejne posiłki, by zmieścić się w swoim bilansie kalorycznym.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.