Według obiegowej opinii posiłek potreningowy powinien być spożyty bezpośrednio po zakończeniu treningu. Wiele osób zjada więc ryż z kurczakiem, będąc jeszcze w szatni. Przyjęło się, że zwlekanie z dostarczeniem odpowiedniej ilości białka i węglowodanów po treningu jest rażącym błędem, który w znacznym stopniu zaburza regenerację organizmu oraz sabotuje progres treningowy. Mięśnie potrzebują bowiem po treningu energii i budulca, a im szybciej je dostarczymy, tym lepiej. Czy ta obiegowa opinia ma rzetelne potwierdzenie, czy jest jedynie powielanym od lat mitem?
Czy posiłek potreningowy jest istotny?
Podczas ćwiczeń dochodzi do uszkodzeń włókien mięśniowych, które następnie Twoje ciało musi naprawić. To właśnie w czasie tego procesu mięśnie stają się większe i silniejsze, a nie w czasie samego treningu. W okresie potreningowym ciało skupia się więc na odbudowie uszkodzonych włókien mięśniowych i wyrównaniu uszczuplonych rezerw energetycznych. Surowcem do tej naprawy i odbudowy jest białko oraz węglowodany. Tak więc przywiązywanie wagi do posiłku potreningowego jest jak najbardziej uzasadnione. Ważny jest zarówno czas spożycia posiłku, jak i jego kompozycja.
Czy potrzebujesz posiłku od razu po zakończeniu treningu?
„Potrzeba dostarczenia białka i węglowodanów zaraz po treningu” jest nie tyle mitem, ile często urasta do znacznej przesady.
Jak napisałam wyżej, posiłek potreningowy jest istotny, a jego odpowiednia kompozycja przyczynia się do lepszej regeneracji i szybszej odbudowy rezerw energetycznych. Czy to jednak oznacza, że musisz sięgać po pudełko z ryżem i kurczakiem lub szejker z odżywką od razu po tym, jak wejdziesz do szatni? Czy aż tak duży pośpiech ma sens?
Brakuje dowodów w postaci badań naukowych wskazujących, że przyjęcie białka i węglowodanów zaraz po wysiłku, niesie za sobą większe korzyści, niż dostarczenie tych składników pół godziny czy nawet godzinę później. W praktyce najczęściej zaleca się zjedzenie posiłku potreningowego właśnie około godziny po jego zakończeniu. Dlaczego? Intensywny wysiłek fizyczny może negatywnie wpływać na procesy trawienne i wchłanianie składników odżywczych. Nie ma więc sensu nadmiernie spieszyć się ze spożyciem posiłku po treningu. Możesz zrobić to na spokojnie po powrocie do domu czy dojechaniu do pracy. Po samym treningu wystarczy wypić koktajl proteinowy i takie rozwiązanie rekomendujemy.
Ważniejsza, niż sam czas spożycia posiłku, będzie jego kompozycja. Warto zadbać o to, aby posiłek ten był zasobny w pełnowartościowe białko i łatwostrawne węglowodany. Nie potrzebujemy w nim natomiast dużej ilości tłuszczów czy błonnika.
Posiłek potreningowy ma większe znaczenie w przypadku osób, które trenują na czczo. Wówczas nie należy zwlekać z nim zbyt długo.
Całokształt diety ma największe znaczenie
Na nic zda się skupianie się na posiłku potreningowym, jeśli nie zadbamy w pierwszej kolejności o całokształt naszej diety. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje dzienne spożycie kalorii i białka, i to ono będzie miało największe znaczenie pod kątem regeneracji i rozwoju masy mięśniowej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.