IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Stres a libido

Chociaż stres sam w sobie nie jest niczym złym, to w niektórych sytuacjach staje się po prostu zabójczy dla całego organizmu. Nadmiar stresu jest czynnikiem odciskającym piętno m.in. na kondycji układu nerwowego i na stanie układu krążenia. Oprócz przyczyniania się do wzrostu ryzyka rozwoju różnych chorób może też oddziaływać negatywnie na funkcje seksualne.

Zły czy dobry stres?

Stres nie jest wytworem naszych czasów - towarzyszy nam od zarania dziejów. To jednak dziś przybiera on formy najbardziej destrukcyjne. W stanie naturalnym stres ma charakter ograniczony w czasie i po pewnym okresie trwania – mija, dając organizmowi szansę do adaptacji. W czasach współczesnych przybiera on często formę chroniczną przez co nie mamy szans by od niego „odpocząć” i by się odpowiednio zaadaptować. Taka forma stresu jest szczególnie niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Libido a tryb życia

Nasze zainteresowanie seksem, jak i same możliwości seksualne, uzależnione są od bardzo wielu czynników. Znaczna część z nich wiąże się z naszym trybem życia, w tym również z aktywnością fizyczną i dietą. Stres jest jednym z najbardziej oczywistych czynników wpływających na libido. W niektórych wypadkach może mieć takie natężenie, że na długi czas odbiera ochotę na łóżkowe igraszki, a zdarza się, że wręcz w sposób fizyczny uniemożliwia zbliżenie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, problem się pogłębia, gdyż świadomość „niemocy” sama w sobie jest potężnym bodźcem stresowym, niekiedy wręcz “paraliżującym”.

Profilaktyka chronicznego stresu

Mając na uwadze fakt, że dzisiejszy tryb życia sprzyja „utrwalaniu stres” warto starać się wykształcić i rozwijać w sobie umiejętności pozwalające zmniejszać jego natężenie. Chociaż może się to wydawać zaskakujące, to kluczowymi zdolnościami pozwalającymi ograniczyć natężenie stresu w życiu są: asertywność i zdolność organizacji pracy. Dzięki asertywności zmniejszamy poczucie bezradności oraz ograniczamy natężenie różnego typu obowiązków i zobowiązań względem innych ludzi. Dobra organizacja pracy (ale także nauki), uwzględniająca nasze możliwości pozwala natomiast uniknąć sytuacji, w których natężenie stresu przekracza zdolności adaptacyjne organizmu.

Co zrobić ze stresem?

Oprócz działań profilaktycznych ważne jest też by znaleźć sposób na rozładowanie skutków stresu.  W tej kwestii znakomicie sprawdzą się:

  • aktywność fizyczna,
  • spotkania z rodziną i ze znajomymi,
  • kontakt z dziećmi,
  • wyjazdy poza miejsce codziennego bytowania,
  • obcowanie ze sztuką,
  • obcowanie z naturą,
  • rozrywki intelektualne,
  • medytacja,
  • wiele innych.

W przypadku, gdy natężenie stresu drastycznie przekracza zdolności adaptacyjne organizmu konieczna bywa pomoc specjalisty – i ten fakt także należy wziąć pod uwagę.

Suplementy a stres

W walce z nadmiernym stresem pewne, pomocnicze znaczenie może mieć też suplementacja. Osoby, które borykają się obciążeniami stresogennymi powinny zainteresować się preparatami, które zawierają składniki takie jak:

  • magnez,
  • witaminy z grupy B,
  • różeniec górski,
  • ashwagandha,
  • l-teanina.

Suplementacja kierunkowa dla osób obciążonych nadmiernym stresem omówiona zostanie w osobnym opracowaniu.

Podsumowanie

Nadmiar stresu jest czynnikiem mogącym odciskać swoje piętno na życiu seksualnym. Warto więc, choćby z tego powodu, podjąć odpowiednie działania mające na celu ochronę przed nadmiernym i chronicznym jego natężeniem. Z jednej strony trening asertywności i zdolności organizacyjnych, a z drugiej - wprowadzenie do planu dnia zajęć relaksujących mogą w znacznym stopniu poprawić komfort życia.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.