Gruczoł tarczowy, czyli tarczyca, to największy gruczoł wydzielania wewnętrznego u człowieka. Znajduje się ona w przedniej części szyi i zazwyczaj zbudowana jest z dwóch płatów i łączącej je cieśni. Wpływa na temperaturę naszego ciała, pracę narządów, mięśni i układu pokarmowego, odpowiada też za stan skóry, układ rozrodczy, przemianę materii oraz za psychikę. Hormony tarczycy mają więc wpływ na funkcjonowanie niemal całego organizmu.
Jakie produkty są dobre, a których należy unikać przy chorobach tarczycy?
Orzechy brazylijskie — TAK
Orzechy brazylijskie zawierają pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w regulacji hormonów tarczycy. Jest to selen, który może pomóc w powstrzymaniu długotrwałego uszkodzenia tarczycy u osób z problemami związanymi z tarczycą, takimi jak choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa.
Porcja 4-6 orzechów brazylijskich wystarczy, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na selen.
Nabiał — TAK
Mleko i produkty mleczne stanowią bardzo dobre źródło jodu. Wypicie 1 szklanki niskotłuszczowego mleka zaspokaja około jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na jod.
Poza tym nabiał zawiera witaminę D, która wspiera pracę tarczycy. Jeśli nie spożywasz go zbyt wiele, warto wspomóc się suplementacją. Badanie opublikowane w International Journal of Health Sciences wykazało, że osoby z niedoczynnością tarczycy były bardziej narażone na niedobór witaminy D niż osoby zdrowe. O tym, jak ważna jest to witamina, powstało już wiele publikacji naukowych, dlatego pamiętaj o jej regularnym przyjmowaniu.
Drób i wołowina — TAK
Cynk to kolejny kluczowy składnik odżywczy dla tarczycy. Organizm potrzebuje go do produkcji tego hormonu. Badania mówią jasno: przyjmowanie zbyt małej ilości cynku może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, możesz również mieć niedobór cynku, ponieważ to właśnie hormony tarczycy pomagają wchłonąć ten minerał. Wówczas możesz doświadczyć skutków ubocznych, takich jak wypadanie włosów.
Mięso, a zwłaszcza drób i wołowina są bardzo dobrym źródłem cynku. Wegetarianie i weganie, którzy nie spożywają mięsa, powinni suplementować ten pierwiastek, by uniknąć niedoborów.
Ryby — TAK
Ryby są kolejnym dobrym źródłem jodu i kwasów Omega-3, które mają pozytywny wpływ na pracę naszej tarczycy. Powinno się spożywać ryby zwłaszcza tłuste, morskie, dziko żyjące trzy razy w tygodniu. Jeśli z jakiegoś względu nie jesteś w stanie spożyć takiej ilości, zaleca się przyjmować kwasy tłuszczowe Omega-3 w formie suplementów. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania już 250 mg DHA i EPA dziennie.
Owoce jagodowe — TAK
Dieta dla tarczycy powinna być bogata nie tylko w witaminy i minerały, ale także w antyoksydanty, które występują w niektórych pokarmach i pomagają zwalczać uszkodzenia komórek. Doskonałym ich źródłem są owoce jagodowe, czyli maliny, borówki, truskawki, jeżyny, czarne jagody i porzeczki. Zawierają one nie tylko wspomniane cenne antyoksydanty, ale także błonnik i mają stosunkowo mało cukru. Już garść owoców jagodowych spożywanych codziennie może poprawić Twoje zdrowie i pozytywnie wpłynąć na Twoją tarczycę.
Gluten — NIE
Kontrowersyjny i złą sławą owiany gluten nie jest zalecany, jeśli cierpisz na celiakię i autoimmunologiczne choroby tarczycy, takie jak zapalenie tarczycy Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa. W jednym z badań dane potwierdzają istnienie zależności osi tarczyca-jelito, co sugeruje, że mikrobiota jelitowa wpływa nie tylko na układ odpornościowy i wchłanianie mikroelementów, ale także na funkcje tarczycy.
Chociaż nie jest do końca jasne, czy dieta bezglutenowa może pomóc w leczeniu chorób tarczycy, to jeśli zdiagnozowano u Ciebie celiakię, ważne jest przestrzeganie ścisłej diety bezglutenowej. Z pewnością warto go ograniczyć, jeśli chorujemy na tarczycę.
Przetworzona żywność — NIE
Przetworzona żywność jest, ogólnie mówiąc, nie tylko jest niezdrowa, ale też może zaburzyć pracę naszej tarczycy. Mnóstwo soli niejodowanej, konserwantów i dodatków zawartych w żywności mocno przetworzonej może sprawić, że Twoje zdrowie, a zwłaszcza tarczyca bardzo ucierpi.
Podsumowanie
Dieta przy chorobach tarczycy powinna być przede wszystkim urozmaicona i bogata odżywczo. Powinna zawierać dużo sezonowych owoców i warzyw bogatych w błonnik, orzechów, produktów o działaniu przeciwzapalnym i zawierającym antyoksydanty. Dobrze, jeśli posiłki są o niskim i średnim ładunku glikemicznym.