Zapytania podobnej treści docierają do mnie niezwykle często w okresie przedwakacyjnym. Któż bowiem nie chciałby zaprezentować na basenie/plaży wspaniałej sylwetki… Najczęściej pada ono nieco późno w nadziei, że uda się szybko odwrócić wielomiesięczne, a czasem wieloletnie zaniedbania i błędy dietetyczne.
Każdy krok, który przybliża nas do poprawy zdrowia m.in. przez zredukowanie ilości nadmiarowej tkanki tłuszczowej, pamiętajmy, że może ona wywierać wielokierunkowy, niekorzystny wpływ na nasz organizm, jest słuszną inicjatywą, jednak jeśli problemy są duże, 100% sukces może nie być możliwy. Ale bierzemy się do roboty!
Dieta
Jest to krok niezbędny do tego, aby osiągnąć sukces w postaci spalania fałd tłuszczu z brzucha. Każda dieta redukcyjna powinna wykorzystywać zarówno mechanizmy do redukcji samej tkanki tłuszczowej, jak i wszystkie te narzędzia, których stosowanie pozwoli na to, aby przebiegała ona, jak najłagodniej, i najprościej. Jeśli tylko jest to możliwe, czyli najczęściej w przypadkach braku niezwykle wielkiej otyłości, powinien to być proces rozłożony w czasie i nie wymagać nadmiernej redukcji spożywanych kalorii.
Pamiętajmy, że to właśnie odczucie głodu jest wskazywane, jako główna przyczyna zaniechania diety. Istnieje wiele narzędzi, które pomagają walczyć z głodem. Warto wymienić je choćby hasłowo.
Co pomaga walczyć z głodem?
Zwiększona ilość białka w diecie - która służy nie tylko tłumieniu głodu - jest to najbardziej sycący makroskładnik - ale także temu, aby ochraniać, przed procesami rozpadu na cele energetyczne, najbardziej aktywnej metabolicznie tkanki, mięśniowej. Zwiększoną ilość białka w diecie możemy uzyskać głównie przez wykorzystywanie wysokobiałkowych produktów spożywczych, ale także i odżywek wysokobiałkowych. Warto sprawdzić tutaj reakcje własnego organizmu, jaki rodzaj odżywki wysokobiałkowej będzie najlepszy, a testy rozpoczynać od odżywek bazujących na białku serwatkowym, opartym o micelarną kazeinę, jajecznych oraz opartych o białko grochu.
Zmiana nawyków dietetycznych - tak aby znalazło się w diecie więcej produktów obfitujących w błonnik oraz charakteryzujących się dużą objętością i niską kalorycznością. Szczególnie chciałbym polecić tutaj ogórki, pomidory, seler, sałatę, kapustę, kalafiory, brokuły, gotowane ziemniaki, owsianki, pomarańcze, jabłka.
Wykorzystywanie zup - najlepiej przygotowanych w postaci kremów.
Celowe spożywanie czekolady (o bardzo dużej ilości kakao, większej niż 85%) - w chwilach słabości może się to okazać zbawienną strategią, jeśli podejdziemy do niej z umiarem. Warto zaczynać nawet od wąchania takiej czekolady.
Stałe godziny posiłków - wprowadzą pewien schemat, a organizm domagał się będzie pożywienia tylko wtedy, gdy faktycznie tego potrzebuje.
Świadome jedzenie - należy wystrzegać się spożywania posiłków podczas wykonywania innych absorbujących czynności np. grania na komputerze, oglądania ulubionych seriali, etc.
Budowanie rytuału wokół posiłku - niech posiłki będą pewnego rodzaju świętem. Niech będą spożywane powoli, najlepiej na małych talerzach.
Dbałość o właściwą ilość snu - gdyż osoby niewyspane mają tendencję, do podświadomego zjadania większej ilości kalorii.
Stosowanie celowej suplementacji - mającej wspomagać wielokierunkowo spalanie tłuszczu z brzucha. Przyjrzyjmy się teraz temu zagadnieniu nieco bliżej, gdyż wachlarz zastosowania tzw. spalaczy tłuszczu może być ogromny.
Suplementacja
Część składników występujących w spalaczach tłuszczu może wykazywać działanie tłumiące na ośrodek łaknienia. Inne mogą mieć zdolność do przyspieszania uwalniania kwasów tłuszczowych zmagazynowanych w komórkach tłuszczowych, w przypadku mężczyzn są to głównie okolice pasa. Jeszcze kolejne mogą bezpośrednio oddziaływać na ich spalanie, celem zapewnienia stałego dopływu energii dla pracującego ciała.
Motywacja
Niemniej ważną kwestią w spalaczach tłuszczu jest możliwa ich zdolność do zwiększania motywacji, co można wykorzystać na większą aktywność ruchową np. na zwiększoną częstotliwość spacerów, ich długość albo bardziej efektywne treningi w siłowni.
Energia
Jeśli stosowana jest duża (nadmierna) redukcja spożywanych kalorii i pojawia się odczucie zmęczenia/znużenia, na krótką metę celowo stosowane spalacze tłuszczu, mogą odsunąć w czasie te negatywne cechy diety redukcyjnej, i wspomóc właściwe wykonywanie treningów siłowych. Nie mogą być jednak pewnego rodzaju wymówką przy stosowaniu niewłaściwej diety redukcyjnej albo posiadania niewystarczających zdolności regeneracyjnych np. w postaci skrócenia czasu snu.
Eliminacja niedoborów
Celowe stosowanie spalacze tłuszczu, może być cenną pomocą w trakcie diety redukcyjnej, jednak warto również sprawdzić, czy wykorzystywana dieta, nie powoduje różnego rodzaju braków we właściwym odżywiania organizmu.
Klasycznym przykładem może być tutaj stosowanie diety bardzo niskotłuszczowej, gdzie może brakować spożycia niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA. Jeśli tak się dzieje, niezwykle ważne jest wspomaganie diety o gotowe preparaty zawierające te rodzaje tłuszczów.
Innym często spotykanym problemem podczas stosowania diet redukcyjnych, jest wykluczanie pewnych, dużych grup produktów spożywczych, co może skutkować brakami dietetycznymi w mikroelementach. Jeśli analiza diety wykazuje takie błędy i zostały zidentyfikowane ewentualne niedobory, niezwykle ważne jest uzupełnienie ich w postaci np. gotowych preparatów zawierających to, czego może w diecie brakować. Choć zawsze lepszym rozwiązaniem jest poprawa samego planu dietetycznego...
Trening
Jeśli tylko jest to możliwe, należy stosować z umiarem trening siłowy całego ciała. Choć nie ma 100% dowodów wspierających tezę, że można lokalnie spalać tłuszcz z brzucha, to jednak pojawiają się pewnego rodzaju przesłanki, które mogą wskazywać na to, że poprawa ukrwienia i zwiększenie temperatury w wybranych regionach ciała, może powodować minimalnie lepsze efekty redukcji lokalnych zasobów tkanki tłuszczowej. W związku z tym, ale także celem pokazania lepiej rozbudowanych mięśni brzucha, warto w tym czasie pamiętać o treningu tej partii mięśni.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.