Zestawiając zagrożenia i korzyści, stosowanie przedstawiciela tej grupy leków powinno być dobrze przemyślane. Niestety wielu trenujących siłowo sugeruje się opiniami i poradami mającymi wątpliwe źródło, i pochopnie, rzekomo profilaktycznie, sięga po aspirynę i inne środki z grupy NLPZ.
Jakie to może mieć skutki?
Istnieje kilka mechanizmów...
Hamowanie wzrostu poprzez wpływ na stan zapalny
Umiarkowany stres oksydacyjny i stan zapalny związany z treningiem zapoczątkowują wzrost mięśni i przyczyniają się do poprawy zdolności wysiłkowych sportowca. Leki z grupy NLPZ działają przeciwzapalnie, dlatego mogą sabotować wzrost mięśni.
Hamowanie wzrostu poprzez wpływ na komórki satelitarne
Komórki satelitarne to populacja komórek macierzystych rezydujących w mięśniach szkieletowych. W normalnych okolicznościach komórki te pozostają w spoczynku i nie są używane. Silne skurcze, uszkodzenie mięśni (trening siłowy), środki farmakologiczne i stany zapalne stymulują ich aktywację. Po aktywacji komórki satelitarne różnicują się w mioblasty, które ostatecznie pomagają w procesie naprawy i wzrostu tkanki mięśniowej.
Leki z grupy NLPZ wpływają na aktywność komórek satelitarnych, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. W jednym z badań ośmiu zdrowych mężczyzn wykonało 200 maksymalnych skurczów obu nóg. Otrzymali 45 mg indometacyny w ciągu 7,5 h, ale tylko do jednej nogi. Okazało się, że lokalne podawanie środka z grupy NLPZ spowodowało zablokowanie aktywacji komórek satelitarnych. W drugiej nodze, która nie była narażona na kontakt z lekiem, liczba komórek satelitarnych wzrosła dwukrotnie.
Hamowanie wzrostu poprzez wpływ na syntezę białek mięśniowych
W badaniach przeprowadzonych na ludziach otrzymano sprzeczne wyniki dotyczące wpływu NLPZ na syntezę białka mięśniowego. W jednym z badań mężczyźni zostali losowo przydzieleni do otrzymywania 1200 mg ibuprofenu, 4000 mg paracetamolu lub placebo po treningu mięśni nóg (czworogłowego uda). Synteza białek mięśniowych znacząco wzrosła w grupie placebo, ale o wiele słabiej zarówno w grupie ibuprofenu, jak i paracetamolu (nie jest lekiem z grupy NLPZ, ale wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe).