IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy leki przeciwbólowe wpływają na wzrost masy mięśniowej?

Czy leki przeciwbólowe wpływają na wzrost masy mięśniowej?
Aspiryna i inne środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych są stosowane na ogromną skalę. Według naukowców odnotowuje się 15,3 śmierci na 100 tysięcy użytkowników aspiryny w Hiszpanii. Biorąc pod uwagę, że może być to 25 przypadków na 1 milion osób, może to oznaczać ponad tysiąc zgonów każdego roku. W Polsce oszacowano, że z powodu NLPZ może umierać każdego roku 3 tysiące osób.

Zestawiając zagrożenia i korzyści, stosowanie przedstawiciela tej grupy leków powinno być dobrze przemyślane. Niestety wielu trenujących siłowo sugeruje się opiniami i poradami mającymi wątpliwe źródło, i pochopnie, rzekomo profilaktycznie, sięga po aspirynę i inne środki z grupy NLPZ.

Jakie to może mieć skutki?

Istnieje kilka mechanizmów...

Hamowanie wzrostu poprzez wpływ na stan zapalny

Umiarkowany stres oksydacyjny i stan zapalny związany z treningiem zapoczątkowują wzrost mięśni i przyczyniają się do poprawy zdolności wysiłkowych sportowca. Leki z grupy NLPZ działają przeciwzapalnie, dlatego mogą sabotować wzrost mięśni.

Hamowanie wzrostu poprzez wpływ na komórki satelitarne

Komórki satelitarne to populacja komórek macierzystych rezydujących w mięśniach szkieletowych. W normalnych okolicznościach komórki te pozostają w spoczynku i nie są używane. Silne skurcze, uszkodzenie mięśni (trening siłowy), środki farmakologiczne i stany zapalne stymulują ich aktywację. Po aktywacji komórki satelitarne różnicują się w mioblasty, które ostatecznie pomagają w procesie naprawy i wzrostu tkanki mięśniowej.

Leki z grupy NLPZ wpływają na aktywność komórek satelitarnych, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. W jednym z badań ośmiu zdrowych mężczyzn wykonało 200 maksymalnych skurczów obu nóg. Otrzymali 45 mg indometacyny w ciągu 7,5 h, ale tylko do jednej nogi. Okazało się, że lokalne podawanie środka z grupy NLPZ spowodowało zablokowanie aktywacji komórek satelitarnych. W drugiej nodze, która nie była narażona na kontakt z lekiem, liczba komórek satelitarnych wzrosła dwukrotnie.

Hamowanie wzrostu poprzez wpływ na syntezę białek mięśniowych

W badaniach przeprowadzonych na ludziach otrzymano sprzeczne wyniki dotyczące wpływu NLPZ na syntezę białka mięśniowego. W jednym z badań mężczyźni zostali losowo przydzieleni do otrzymywania 1200 mg ibuprofenu, 4000 mg paracetamolu lub placebo po treningu mięśni nóg (czworogłowego uda). Synteza białek mięśniowych znacząco wzrosła w grupie placebo, ale o wiele słabiej zarówno w grupie ibuprofenu, jak i paracetamolu (nie jest lekiem z grupy NLPZ, ale wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe). 

Wpływ aspiryny i NLPZ na mięśnie

Nie opłaca się profilaktyczne sięganie po ibuprofen, aspirynę, diklofenak sodowy ani paracetamol, ponieważ mogą mieć one wpływ na syntezę białek mięśniowych. Ponadto paracetamol jest wyjątkowo szkodliwy dla wątroby, a klasyczne NLPZ dla układu sercowo-naczyniowego (oprócz aspiryny) oraz nerek, a w większych dawkach także dla wątroby. Aspiryna bywa stosowana profilaktycznie jako lek przeciwpłytkowy, jednak jest agresywna dla śluzówki żołądka oraz jelit (niezależnie, w jakiej formie będzie podana, bo jest to działanie ogólnoustrojowe, a nie lokalne!)

Źródła: Schellack N. i in. The use of nonsteroidal anti-inflammatory drugs in sports http://www.sapj.co.za/index.php/SAPJ/article/view/2950/701

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.