Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mity żywieniowe #4 – Żółtka jajka to zło

Mity żywieniowe #4 – Żółtka jajka to zło
W sprawie jajek trwa niekończąca się debata. Jedni przekonują o niezwykłych właściwościach odżywczych jaj i zachęcają do ich jak najczęstszej konsumpcji, inni przestrzegają przed ich nadmiernym spożyciem w obawie przed cholesterolem. Wiedza dotycząca cholesterolu pokarmowego i coraz większa świadomość sprawiają, że stopniowo przestajemy się bać spożywania jaj I dobrze. Jaja stanowią bardzo ważny składnik diety i warto po nie sięgać.

Cholesterol – źródło wszelkiego zła?

Od dziesięcioleci spożywanie jaj było demonizowane ze względu na zawarty w nich tłuszcz i cholesterol, który uważano za źródło wszelkiego zła w diecie współczesnego człowieka. Większość światka fitness wyeliminowała ze swojego menu żółtka jaj, pozbawiając się tym samym tego, co w jajkach najbardziej wartościowe!

Dziś wiemy, że unikanie produktów zawierających cholesterol nie jest koniecznością. Produkty te mają swoje miejsce w diecie w odpowiednich dawkach i odpowiedniej formie.

Do niedawna wmawiano nam, że cholesterol jest bezwzględnie zły i należy dążyć do obniżenia jego poziomu we krwi. Bez wątpienia zbyt wysoki poziom cholesterolu nie jest parametrem sprzyjającym utrzymaniu zdrowia, niemniej jednak obecnie coraz częściej mówi się o tym, że ważniejsze od obniżenia całkowitego poziomu cholesterolu jest utrzymanie poprawnego stosunku HDL do LDL.

Paradoksalnie, podwyższony poziom cholesterolu mogą mieć osoby spożywające w swojej diecie niewielkie ilości cholesterolu, organizm jest bowiem w stanie sam produkować cholesterol.

Dlaczego warto jeść całe jajka?

Jajka są źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Co ciekawe, więcej białka o lepszej przyswajalności znajdziemy w żółtku, a nie, jak się powszechnie uważa, w białku. Żółtko składa się w 2/3 z tłuszczów. Towarzyszą im witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Żółtko jest bogate w składniki odżywcze i energetyczne. Tłuszcze zawarte w jaju mają złożony skład: około 60% to triacyloglicerole (in. trójglicerydy), ok. 30% to fosfolipidy, 6% cholesterol w formie wolnej i zestryfikowanej, ok. 1% wolne kwasy tłuszczowe. Najcenniejszymi dla organizmu człowieka są fosfolipidy, w tym lecytyny, z których powstaje cholina wpływająca na poprawę pamięci oraz działanie układu nerwowego i mięśniowego. 

Jajka dostarczają również witaminy A, E, D oraz K i B2, B12 oraz kwasu pantotenowego. Są także skarbnicą składników mineralnych. Znajdziemy w nim fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk oraz selen. 

Żółtko bogate jest również w beta-karoten oraz luteinę. Luteina chroni nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz poprawia widzenie. W żółtku obecne są także specyficzne związki o działaniu bakteriobójczym, takie jak np. immunoglobulina IgY, która niszczy bakterie wywołujące zakażenia przewodu pokarmowego. 

Z czego wynika strach przed żółtkiem?

Żółtko pewną niesławę zawdzięcza wysokiej zawartości cholesterolu (nawet ponad 300 mg/jajo). Zauważyć jednak trzeba, że w badaniach naukowych spożywanie do trzech jaj dziennie, u osób zdrowych nie powodowało istotnych zmian w profilu lipidowym krwi. Nie ma powodów, by u zdrowych osób ograniczać konsumpcję jaj w diecie. Nie wykazano, by w tym wypadku spożycie jaj było jakkolwiek skorelowane z ryzykiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy czy cukrzycy. Przeciwnie — włączenie jaj do diety może przynosić wiele pozytywnych efektów.

Pozostałe mity żywieniowe

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.