Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mity żywieniowe #9 – Powinieneś regularnie robić detoks

Mity żywieniowe #9 – Powinieneś regularnie robić detoks
Po świętach i Sylwestrze ciążą Ci nadprogramowe kilogramy? Szukasz sposobu, by pozbyć się ich szybko i skutecznie? Niesłabnącą od niepamiętnych czasów popularnością, cieszą się wszelkiego rodzaju sposoby oczyszczania organizmu z toksyn.

Owo oczyszczanie organizmu, "usuwanie toksyn" i pozbywanie się złogów zalegających w jelitach, utożsamiane jest przez wiele osób z odchudzaniem. Z tego też powodu tak dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju detoksy. Zwłaszcza teraz na początku roku.

Nieraz słyszałeś już pewnie, że dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia powinieneś przeprowadzić co najmniej raz w roku detoks. Dziś rozprawimy się z tym mitem! Powiemy Ci, dlaczego nie warto przeprowadzać diet oczyszczających i detoksów!

Na czym polega detoks?

Wszelkiego rodzaju detoksy ograniczają zazwyczaj spożywaną żywność do soków, warzywnych przecierów, herbatek oczyszczających i wspomagających cały mistyczny proces oczyszczania tajemniczych herbatek. Przeprowadzenie tego typu kuracji ma nas oczyścić z nagromadzonych w naszym ciele szkodliwych związków, poprawić stan zdrowia, skóry, włosów, paznokci, wyleczyć z chorób i odchudzić.

Przyznaj teraz sam przed sobą, naprawdę w to wierzysz? Czy tylko chcesz w to wierzyć, ponieważ szukasz sposobu na schudnięcie w dwa tygodnie?

Detoks nie ma nic wspólnego z odchudzaniem

Faktycznie, jeśli przeprowadzimy kurację oczyszczającą opartą na sokach, warzywach, owocach, a do tego wspomagać będziemy się i herbatkami zwiększającymi częstotliwość naszych wizyt w toalecie, doprowadzimy w szybki sposób do osiągnięcia oczekiwanego przez większość osób efektu, którym jest spadek wagi. Zjawisko to nie ma jednak nic wspólnego ze spalaniem tkanki tłuszczowej, nie możemy więc mówić tu o odchudzaniu.

Sprowadzanie procesu odchudzania do częstych wypróżnień jest w gruncie rzeczy lekkomyślne i nieodpowiedzialne. Z pewnością nie doprowadzimy w ten sposób do ubytku tkanki tłuszczowej.

Detoks może mieć nieprzyjemne konsekwencje

Stosowanie wymienionych praktyk może nas nie tylko odwodnić, ale może również doprowadzić do zaburzenia aktywności mikroflory bakteryjnej, co w konsekwencji może odbić się negatywnie na funkcjonowaniu wielu narządów.

Detoks i oczyszczanie to często niebezpieczna praktyka, która nadużywana może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Osoby stosujące tego typu praktyki wręcz uzależniają się od nich i nie potrafią bez nich żyć. Przeprowadzają różnego rodzaju detoksy kilka lub nawet kilkanaście razy w roku, wyniszczając tym samym swój organizm.

Czy detoks pomaga usunąć toksyny z organizmu?

Wiele osób jest przekonanych, że stosowanie środków przeczyszczających, terapii sokowych czy nawet lewatywy, pomaga w pozbyciu się "toksyn" z organizmu. Tego typu zabiegi pomagają w pozbyciu się tak zwanych złogów jelitowych, które nie mają nic wspólnego z usuwaniem niechcianych substancji.

Nasz organizm posiada umiejętność usuwania toksyn, na których działanie narażony jest każdego dnia. Twoja wątroba, nerki, płuca i inne narządy pracują przez całą dobę, usuwając szkodliwe substancje i wydalając produkty przemiany materii. Ograniczone spożycie składników odżywczych, potrzebnych do wykonywania tych funkcji, może utrudniać naturalny proces detoksykacji organizmu! 

To, w jakim stopniu nasz organizm radzi sobie ze szkodliwymi substancjami, zależy przede wszystkim od tego, jaki styl życia prowadzimy. Jeśli nie dbamy o to, co jemy, palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, mało śpimy, to pojawia się problem. Organizm może nie nadążyć z usuwaniem szkodliwych substancji. 

Jeśli jednak rzeczywiście dojdzie do sytuacji, w której organizm ma problem z usuwaniem nadmiaru takich związków, rozwiązaniem problemu nie będą owocowe i warzywne soki.

Podsumowanie

Zamiast stosować detoksu, skoncentruj się na zmianie nawyków żywieniowych. Wybieraj wartościowe produkty, warzywa, owoce, produkty bogate w białko, dobrej jakości tłuszcze, pełnoziarniste węglowodany. Unikaj jedzenia byle czego i byle jak. Wysypiaj się i nie nadużywaj alkoholu. Warto jednak wprowadzić okresowe restrykcje kaloryczne lub raz na jakiś czas jednodniowy post.

Pozostałe mity żywieniowe

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.