Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Mity żywieniowe: Mit 9 - Powinieneś regularnie robić detoks

Mity żywieniowe: Mit 9 - Powinieneś regularnie robić detoks
Po świętach i Sylwestrze ciążą Ci nadprogramowe kilogramy? Szukasz sposobu, by pozbyć się ich szybko i skutecznie? Niesłabnącą od niepamiętnych czasów popularnością, cieszą się wszelkiego rodzaju sposoby oczyszczania organizmu z toksyn.

Owo oczyszczanie organizmu, "usuwanie toksyn" i pozbywanie się złogów zalegających w jelitach, utożsamiane jest przez wiele osób z odchudzaniem. Z tego też powodu tak dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju detoksy. Zwłaszcza teraz na początku roku.

Nieraz słyszałeś już pewnie, że dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia powinieneś przeprowadzić co najmniej raz w roku detoks. Dziś rozprawimy się z tym mitem! Powiemy Ci, dlaczego nie warto przeprowadzać diet oczyszczających i detoksów!

Na czym polega detoks?

Wszelkiego rodzaju detoksy ograniczają zazwyczaj spożywaną żywność do soków, warzywnych przecierów, herbatek oczyszczających i wspomagających cały mistyczny proces oczyszczania tajemniczych herbatek. Przeprowadzenie tego typu kuracji ma nas oczyścić z nagromadzonych w naszym ciele szkodliwych związków, poprawić stan zdrowia, skóry, włosów, paznokci, wyleczyć z chorób i odchudzić.

Przyznaj teraz sam przed sobą, naprawdę w to wierzysz? Czy tylko chcesz w to wierzyć, ponieważ szukasz sposobu na schudnięcie w dwa tygodnie?

Detoks nie ma nic wspólnego z odchudzaniem

Faktycznie, jeśli przeprowadzimy kurację oczyszczającą opartą na sokach, warzywach, owocach, a do tego wspomagać będziemy się i herbatkami  zwiększającymi częstotliwość naszych wizyt w toalecie, doprowadzimy w szybki sposób do osiągnięcia oczekiwanego przez większość osób efektu, którym jest spadek wagi. Zjawisko to nie ma jednak nic wspólnego ze spalaniem tkanki tłuszczowej, nie możemy więc mówić tu o odchudzaniu.

Sprowadzanie procesu odchudzania do częstych wypróżnień jest w gruncie rzeczy lekkomyślne i nieodpowiedzialne. Z pewnością  nie doprowadzimy w ten sposób do ubytku tkanki tłuszczowej.

Detoks może mieć nieprzyjemne konsekwencje

Stosowanie wymienionych praktyk może nas nie tylko odwodnić, ale może również doprowadzić do zaburzenia aktywności mikroflory bakteryjnej, co w konsekwencji może odbić się negatywnie na funkcjonowaniu wielu narządów.

Detoks i oczyszczanie to często niebezpieczna praktyka, która nadużywana może doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Osoby stosujące tego typu praktyki wręcz uzależniają się od nich i nie potrafią bez nich żyć. Przeprowadzają różnego rodzaju detoksy kilka lub nawet kilkanaście razy w roku, wyniszczając tym samym swój organizm.

Czy detoks pomaga usunąć toksyny z organizmu?

Wiele osób jest przekonanych, że stosowanie środków przeczyszczających, terapii sokowych czy nawet lewatywy, pomaga w pozbyciu się "toksyn" z organizmu. Tego typu zabiegi pomagają w pozbyciu się tak zwanych złogów jelitowych, które nie mają nic wspólnego z usuwaniem niechcianych substancji.

Nasz organizm posiada umiejętność usuwania toksyn, na których działanie narażony jest każdego dnia. Twoja wątroba, nerki, płuca i inne narządy pracują przez całą dobę, usuwając szkodliwe substancje i wydalając produkty przemiany materii. Ograniczone spożycie składników odżywczych, potrzebnych do wykonywania tych funkcji, może utrudniać naturalny proces detoksykacji organizmu! 

To, w jakim stopniu nasz organizm radzi sobie z szkodliwymi substancjami, zależy przede wszystkim od tego, jaki styl życia prowadzimy. Jeśli nie dbamy o to, co jemy, palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, mało śpimy, to pojawia się problem. Organizm może nie nadążyć z usuwaniem szkodliwych substancji. 

Jeśli jednak rzeczywiście dojdzie do sytuacji, w której organizm ma problem z usuwaniem nadmiaru takich związków, rozwiązaniem problemu nie będą owocowe i warzywne soki.

Zamiast stosować detoksu, skoncentruj się na zmianie nawyków żywieniowych. Wybieraj wartościowe produkty, warzywa, owoce, produkty bogate w białko, dobrej jakości tłuszcze, pełnoziarniste węglowodany. Unikaj jedzenia byle czego i byle jak. Wysypiaj się i nie nadużywaj alkoholu. Warto jednak, wprowadzić okresowe restrykcje kaloryczne lub raz na jakiś czas jednodniowy post.