Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mity żywieniowe #12 – Częste, ale małe posiłki przyspieszają metabolizm

Mity żywieniowe #12 – Częste, ale małe posiłki przyspieszają metabolizm
Chcesz schudnąć? Jedz mniej, ale często. Kto z nas nie słyszał tego stwierdzenia? Według obiegowej opinii regularne spożywanie mniejszych posiłków wpływa na przyspieszenie tempa metabolizmu. Zaleca się spożywanie pięciu, a nawet sześciu posiłków co 3-4 godziny. Większe przerwy między posiłkami mają wpływać na spowolnienie metabolizmu. Czy to aby na pewno prawda? Czy jeśli chcemy mieć szczupłe, umięśnione ciało, musimy spożywać sześć małych posiłków w ciągu dnia z przerwami nie większymi, niż cztery godziny?

Częste jedzenie podkręca metabolizm i chroni przed napadami głodu?

Wbrew powszechnej opinii, częste spożywanie posiłków nie ma wpływu na zwiększenie tempa metabolizmu. Podstawowa przemiana materii nie zwiększa się ze względu na częstotliwość spożywania posiłków. To, co ma wpływ na nasz metabolizm, to sumaryczna ilość spożywanych kalorii w ciągu doby. Natomiast to, w jaki sposób podzielimy te kalorie w ciągu dnia na posiłki, nie ma wpływu na tempo metabolizmu. Innymi słowy, nie ma znaczenia, czy zjesz sześć posiłków w ciągu dnia, czy trzy, pod warunkiem że w obu przypadkach dostarczysz taką samą ilość kalorii, białka, węglowodanów i tłuszczów. 

Ile posiłków w ciągu dnia jeść?

Jeśli częste spożywanie małych posiłków jest dla Ciebie wygodne i w ten sposób jest Ci łatwiej wytrwać na diecie, nie ma problemu — jedz pięć lub sześć posiłków dziennie. Pamiętaj jednak, że sam fakt częstego spożywania małej ilości jedzenia nie przyczynia się w żaden sposób do utraty wagi lub zapobiegania przybierania na wadze.

Jeśli Twoja dzienna ilość kalorii wynosi przykładowo 2000 kcal i podzielisz ją na sześć posiłków, każdy z nich będzie dostarczał około 333 kcal. W praktyce oznacza to, że posiłki będą niewielkie. Po zjedzeniu takiego posiłku możesz odczuwać brak satysfakcji, a nawet głód. Może prowadzić to do frustracji i zarzucenia diety. Co więcej, wiele osób nie ma czasu na to, by zjadać w ciągu dnia aż sześć posiłków. Jeśli natomiast podzielisz 2000 kcal na cztery posiłki, każdy z nich będzie dostarczał 500 kcal. Przy dobrze zbilansowanym posiłku otrzymamy wówczas już sycący posiłek, który będzie dla nas satysfakcjonujący. Dzięki temu stosowanie diety nie będzie katorgą. 

Ilość posiłków w ciągu dnia jest kwestią indywidualną. Wybierz taką opcję, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza i najbardziej realna do utrzymania. Najważniejsze, by sumarycznie wszystkie zjedzone przez Ciebie posiłki dostarczały odpowiednią ilość kalorii i makroskładników. Badania potwierdzają, że przy takiej samej ilości dziennych kalorii, liczba posiłków nie ma znaczenia pod kątem utraty tkanki tłuszczowej. 

Znajdź swój rytm i trzymaj się go – regularność ma znaczenie

Nieprawdą jest, że jedzenie często, małych porcji, przyspiesza metabolizm. Prawdą jest, że ilość posiłków należy dobrać indywidualnie do naszych preferencji. Nie oznacza to jednak, że wprowadzenie stałego rytmu i regularności nie jest nam potrzebne! Spożywanie posiłków codziennie o podobnych porach może przyczynić się do polepszenia składu ciała i wyglądu sylwetki.

Regularność może nasilać wydatkowanie energii oraz pomagać kontrolować łaknienie. Regularne posiłki korzystnie wpływają na gospodarkę lipidową i cukrową, co również jest bardzo ważne dla ogólnie pojętego zdrowia metabolicznego.

Pozostałe mity żywieniowe

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.